SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kotecki z MinFin: Negocjacje ws. ERM2 zaczną się najpóźniej napoczątku marca

Jeśli do pierwszych dni marca Polska nie rozpocznie negocjacji wKomisją Europejską oraz Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) wsprawie wejścia do ERM2, to nie zdążymy ich zakończyć w I połowieroku, wynika ze środowej wypowiedzi wiceministra finansów LudwikaKoteckiego.

Kotecki z MinFin: Negocjacje ws. ERM2 zaczną się najpóźniej napoczątku marca

W jego ocenie, do "węża walutowego" należy wejść nawet bezzmiany konstytucji, a ewentualne referendum przeprowadzić dopieropół roku przed akcesją do strefy euro, po pozytywnej opinii KE.

"Luty, początek marca jest ostatnim momentem, w którym należyrozpocząć rozmowy w KE oraz EBC, by zdążyć ze wstąpieniem dosystemu ERM2 w połowie 2009 r. Na razie nie ma żadnych zmian wharmonogramie przygotowanym przez rząd i podtrzymujemy planyprzyjęcia euro w 2012 r." - powiedział Kotecki dziennikarzom.

Wiceminister finansów zastrzegł jednak, że nie tylko do rząduoraz resortu finansów zależy to, czy, a jeśli tak, to kiedywstąpimy do ERM2 i później do strefy euro. Jego zdaniem, kłopotemnie jest nawet zgoda na początek rozmów ze strony organów unijnych,które raczej z aprobata patrzą na poczynania Polski. Więcejproblemów jest w Polsce, ale i te można skutecznie ominąć.

"Zgoda na zmianę konstytucji nie jest warunkiem koniecznym dowejścia do ERM2. Dobrze by było, gdyby to ryzyko politycznewyeliminować, ale jeśli się nie uda, to nie powinno powstrzymaćcałego procesu, nie powinniśmy być zakładnikiem konstytucji" -wyjaśnił wiceminister.

Kotecki uważa, że lepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenieewentualnego referendum w sprawie euro i zmiany konstytucji dopieropo uzyskaniu akceptacji KE i oficjalnym zaproszeniu Polski do uniiwalutowej.

"Jak już będziemy mieli decyzję pozytywną, to wtedy możemyspytać Polaków, czy chcecie za pół roku mieć euro, czy może zapółtora" - podsumował Kotecki.

  • Więcej informacji:
  • ERM2
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kotecki z MinFin: Negocjacje ws. ERM2 zaczną się najpóźniej napoczątku marca

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl