SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KPMG: Inwestorzy zagraniczni są zadowoleni z inwestycji w Polsce

Trzy-czwarte inwestorów zagranicznych, którzy wzięli udział w badaniu firmy doradczej KPMG, pozytywnie ocenia efekty swoich inwestycji w Polsce.

Co dziesiąty inwestor ocenia je jako „bardzo pozytywnie”, natomiast żadna z ankietowanych firm nie ocenia skutków wejścia na polski rynek negatywnie, wynika z badań KPMG opublikowanych przez Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Na podstawie przebadanych firm, KPMG zidentyfikowała trzy kluczowe kryteria, decydujące o wyborze Polski na miejsce inwestycji. Są to: koszty pracy i lokalizacja geograficzna (po 22,6%) oraz wielkość rynku wewnętrznego (21,4%). Ponadto 6% badanych wskazało na obecność kluczowych konkurentów i kooperantów na naszym rynku. Co ósmy respondent podkreślał natomiast wagę kwalifikacji polskich pracowników.

Zdaniem KPMG, wyniki te potwierdzają wcześniejsze obserwacje, według których region Europy Środkowo-Wschodniej jest jedną z najatrakcyjniejszych obecnie lokalizacji na świecie, mogących konkurować z rynkami Chin i Azji Południowo-Wschodniej.

Spośród badanych firm niemal 80% chce zwiększyć swoje zaangażowanie kapitałowe na polskim rynku. Najwięcej, bo aż 56%, już w ciągu najbliższego roku. Co piąta firma myśli o tym w dłuższej perspektywie, jak również co piąta nie zamierza zmieniać swojego zaangażowania kapitałowego w Polsce.

Żadna z 32 przebadanych firm nie planuje ograniczać swojej obecności w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwszy miał miejsce w okresie październik-listopad 2005 i polegał na badaniu kwestionariuszowym. Drugi polegał na analizie danych statystycznych dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, Europie Środkowo-Wschodniej i na świecie. Etap ten był realizowany w okresie grudzień 2005 - styczeń 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KPMG: Inwestorzy zagraniczni są zadowoleni z inwestycji w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl