SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyty hipoteczne - Fitch ostrzega banki

Fitch ostrzega banki przed rosnącą wartością kredytów w walutach obcych.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings zwraca uwagę, że szybki wzrost kredytów hipotecznych w bankach Europy Środkowej i Wschodniej poprawił ich profil ryzyka, ale zagrożeniem są kredyty w walutach obcych, poinformował Fitch w raporcie zatytułowanym „CEE Housing Finance: Rapid Growth but at What Risk?”.

„Ogólnie mówiąc, wzrost kredytów hipotecznych jest pozytywnym czynnikiem, ponieważ przyczynia się do dywersyfikacji portfela kredytowego. W przeszłości banki z regionu miały zbyt wysoką ekspozycję na sektor przedsiębiorstw” – powiedział cytowany w komunikacie, Chris Birney.

W raporcie podkreślono, że niepokojącymi sygnałami jest bardzo duży udział kredytów w walutach zagranicznych na niektórych rynkach, np. w Polsce i na Węgrzech, gdzie są udzielane kredyty głównie we frankach szwajcarskich.

„Wprawdzie kredytodawcy są zabezpieczeni, ale kredytobiorcy już nie. To prowadzi do ryzyka kredytowego i reputacji. Do tej pory ruchy kursów walut były raczej korzystne, co mogło przyczynić się do powstania fałszywego poczucia bezpieczeństwa zarówno pośród kredytobiorców, jak i kredytodawców” – uważa Birney.

Według różnych źródeł, kredyty hipoteczne udzielane we frankach szwajcarskich, stanowią w Polsce ok. 60-70% wszystkich kredytów tego rodzaju.

W raporcie napisano także, że marże na kredytach hipotecznych zbliżają się wysokością do tych z Europy Zachodniej, ale nadal są na atrakcyjnym poziomie. Banki dodatkowo wykorzystały kredyty do zwiększenia przychodów z tytułu prowizji i opłat oraz sprzedaży innych produktów detalicznych.

„Wraz z dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami i znaczącym wzrostem popytu, Fitch oczekuje dalszego dynamicznego wzrostu kredytów hipotecznych, chociaż tempo tego wzrostu nieco osłabnie” – czytamy w raporcie.

W przyszłości jednak, wraz ze zwiększaniem się portfeli kredytów hipotecznych, bank banki będą musiały się zmierzyć z potencjalnym ryzykiem ich finansowania oraz ryzykiem płynnościowym, które są związane z tymi aktywami.

To może dać bodziec do dalszego rozwoju rynków kapitałowych w regionie, podkreślają autorzy raportu.

Łączna wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych w drugim kwartale 2005 roku wzrosła o ok. 55% r/r do ponad 6,2 mld zł, z czego ponad 85% stanowiły kredyty dla klientów indywidualnych. W efekcie stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wzrósł o 9,0% w ciągu drugiego kwartału i wyniósł na koniec czerwca br. 42,7 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyty hipoteczne - Fitch ostrzega banki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl