SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT grozi Polsatowi

"Pokazano obrazy propagujące zachowania wynaturzone, sprzeczne z przyjętymi w kręgu kultury europejskiej normami etycznymi i kulturowymi, uwłaczające godności człowieka".

Szefowa KRRiT przesłała kolejne upomnienie do Prezesa Zarządu Telewizji Polsat - Aleksandra Myszki. KRRiT nie podobają się treści, które można oglądać w programie
"Fear Factor - Nieustraszeni".

Tym razem poszło o odcinek nadany 6 maja 2005. Pokazano w nim zjadanie jaj z nie wyklutymi jeszcze pisklętami kaczymi.

- W związku z Pańską odpowiedzią, dotyczą audycji "Fear Factor - Nieustraszeni"/emisja 6 maja 2005 roku/ wyemitowanej przez Telewizję Polsat przekazuję następujące stanowisko.
Audycję tę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji obserwuje od dłuższego czasu i ma do niej poważne zastrzeżenia. W ubiegłym roku, po przeprowadzeniu monitoringu tej audycji, decyzją Nr 13/2004 z  29 grudnia 2004 roku została nałożona na Spółkę Telewizja Polsat S.A. kara pieniężna. Sprawa znajduje się w postępowaniu odwoławczym.
Monitoring sześciu pierwszych odcinków audycji "Fear Factor - Nieustraszeni", nadanych w dniach: 8, 15, 22, 29 października 2004 roku oraz 5 i 11 listopada 2004 roku, w godzinach 21.35 - 22.35 wykazał, iż większość zadań stawianych przed zawodnikami była albo niebezpieczna albo odrażająca, wymagająca pokonania wstrętu i obrzydzenia. W jednym z odcinków autorzy pokazali ponadto obrazy sugerujące popełnienie okrucieństwa wobec zwierząt przy realizowaniu audycji.
W odcinku, nadanym 6 maja  2005 roku ukazano zjadanie  jaj z nie wyklutymi jeszcze pisklętami kaczymi. Wyemitowano bardzo realistyczne zdjęcia nie zarodków, jak Pan Prezes pisze, ale wykształconych piskląt. Nie przekonuje Pańska argumentacja, że takie danie jest przysmakiem w innych kulturach np. w Wietnamie. Jednakże nie mieści się to w normach żywieniowych naszego kręgu kulturowego. Wspomniana audycja to nie film dokumentalny, etnograficzny, czy przyrodniczy ukazujący inną rzeczywistość kulturową i inną tradycję. W słynnym, filmie włoskim, który pokazywał najbardziej szokujące wydarzenia planety pt. "Mondo cane" ukazano m.in. Afrykankę karmiącą piersią prosiaka. Nikt jednak nie sugerował przeniesienia tego zachowania w inne kręgi kulturowe, do społeczeństw o innym stopniu rozwoju cywilizacyjnego i innych tradycjach. W audycji emitowanej przez Telewizje Polsat S.A. właśnie takie zachowania nie tylko się sugeruje, ale wręcz promuje i wysoko nagradza a w dodatku narusza obowiązujące prawo, emitując powyższe obrazy w czasie ustawowo chronionym
W wymienionej audycji "Fear Factor - Nieustraszeni" pokazano obrazy propagujące zachowania wynaturzone, sprzeczne z przyjętymi w kręgu kultury europejskiej normami etycznymi i kulturowymi, uwłaczające godności człowieka. Zwracam się o zaprzestanie emisji takich zachowań i treści - czytamy w liście Danuty Waniek, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

KRRiT nie wyklucza ukarania telewizji Polsat za emisję tak drastycznych scen. 

A jaka jest Państwa opinia?

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT grozi Polsatowi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl