SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT karze Polsat

Mimo wysokiej kary, Polsat i tak zyskał finansowo na łamaniu prawa

W piątek Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii Telewizji Danuta Waniek nałożyła na telewizję Polsat rekordową karę w historii polskiej telewizji. Za niezgodne z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji przerywanie filmów reklamami, telewizja Zygmunta Solorza musi zapłacić 1.238.000 zł.

O nałożeniu na stację kary Rada zdecydowała w ubiegłym tygodniu. Z monitoringu TV Polsat, przeprowadzonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, wynika, że na emisji ponadlimitowych reklam Polsat w maju zarobił ponad 15 mln zł.

Nowelizacja ustawy o rtv weszła w życie 1 maja; dostosowuje polskie prawo medialne do norm unijnych. Zgodnie z nią, filmy fabularne i telewizyjne - z wyłączeniem seriali i audycji dokumentalnych - które trwają ponad 45 minut, mogą być przerwane reklamami lub ofertami telesprzedaży, wyłącznie jeden raz podczas każdego okresu pełnych 45 minut.

Według Jasłowskiej, Polsat tłumaczył się, że ma już pozawierane na maj umowy reklamowe; stacja powoływała się także na rozporządzenie Rady z 6 lipca 2000 r. w sprawie sposobu prowadzenia działalności reklamowej i telesprzedaży w programach radiowych i telewizyjnych. Zgodnie z nim, filmy fabularne i telewizyjne trwające ponad 45 minut mogą być przerywane na reklamy jeden raz podczas każdych pełnych 45 minut. Kolejne przerwy są dopuszczalne, jeżeli film trwa co najmniej 20 minut dłużej niż dwa lub kilka pełnych 45-minutowych okresów.

Jasłowska podkreśliła, że rozporządzenie to obowiązywało tylko do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o rtv.

W ubiegłym tygodniu szef rady nadzorczej Polsatu Józef Birka powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, że stacja odwoła się od decyzji o ukaraniu. Dodał, że rozporządzenie KRRiT po wejściu w życie nowelizacji ustawy o rtv nie zostało unieważnione.

Jak informuje "GW" zdaniem Piotra Waltera, prezesa konkurencyjnej telewizji TVN, Polsat wyraźnie liczył na pobłażliwość regulatora.

- Kara, owszem, jest wysoka, co nie zmienia faktu, że Polsat, tak czy inaczej zarobił. Według naszych szacunków - znacząco więcej niż musi teraz zapłacić. To przykre, bo ewidentne naruszenie prawa w tym przypadku jest dla Polsatu opłacalne. Odbyło się to między innymi naszym kosztem - mówi Walter. TVN dostosowała częstotliwość emisji reklam do znowelizowanego prawa - powiedział Walter.

Dołącz do dyskusji: KRRiT karze Polsat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl