SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT o Sellinie

KRRiT przekaże premierowi wykaz spraw, którymi zajmował się Sellin

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekaże premierowi wykaz spraw, którymi podczas pracy w KRRiT zajmował się Jarosław Sellin. O wykaz poprosiło Biuro Legislacyjne Rządu. Sprawa ma związek z zamiarem podjęcia przez Sellina pracy w TVP.

6 maja Sellin zwrócił się do premiera o zwolnienie go z rocznego zakazu sprawowania funkcji kierowniczych i prowadzenia działalności gospodarczej (zgodnie z prawem zakaz taki dotyczy osób, które pełniły wysokie funkcje publiczne).

Zdaniem Sellina, taki zakaz jest słuszny w odniesieniu do mediów komercyjnych, ale przesadny, jeśli chodzi o media publiczne.

"KRRiT nie podejmuje żadnych decyzji o charakterze interesownym w stosunku do mediów publicznych; co rok się tylko ustala - i to kolegialnie - podział abonamentu i raz na trzy lata wybiera radę nadzorczą" - powiedział.

Sellin wyjaśnił, że chciał sobie "otworzyć furtkę, ale niekoniecznie ją wykorzystać". Dodał, że ponieważ składając taką prośbę, trzeba sprecyzować, w jakim medium planuje się pracować, napisał, że chodzi o stanowisko doradcy zarządu TVP.

"Poinformowałem o tym prezesa TVP Jana Dworaka. Nie miał nic przeciwko, bym tak sformułował to pismo" - powiedział Sellin.

Sellin twierdzi, że to był jego pomysł; wcześniej nie otrzymał żadnej propozycji pracy w TVP. Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do TVP, Sellina na doradcę zarządu rekomenduje wiceprezes Piotr Gaweł.

W środę po południu rzecznik przewodniczącej KRRiT Danuty Waniek, Rafał Rastawicki, przesłał Wirtualnemedia.pl komunikat, w którym informuje, że Departament Strategii i Analiz Rady dokonał przeglądu przepisów przyjętych dla francuskiego, brytyjskiego i węgierskiego odpowiednika KRRiT w sprawach dotyczących konfliktów interesów w służbie publicznej.

"Przyjęte tam przepisy uznają zatrudnienie w instytucji lub przedsiębiorstwie podlegającym regulacji danego organu za potencjalne źródło konfliktu interesów" - czytamy w komunikacie.

Jednym z powodów tego jest podejrzenie, że członek organu regulacyjnego, pełniąc swoją funkcję, mógłby kierować się chęcią uzyskania w przyszłości zatrudnienia w danej firmie czy instytucji.

Sellin przestał pracować w KRRiT 6 maja - po zakończeniu 6-letniej kadencji i po tym, jak Sejm wybrał jego następcę.

Wcześniej o pozwolenie na pracę na kierowniczym stanowisku w mediach poprosił b. członek KRRiT Waldemar Dubaniowski, który startował w konkursie na prezesa TVP oraz Adam Halber, który chciał zasiadać w radzie nadzorczej Polskiego Radia. Obaj zgodę dostali. W ich przypadku ewentualnego konfliktu interesów nie badał Departament Strategii i analiz, gdyż wtedy takiej komórki jeszcze w KRRiT nie było.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT o Sellinie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl