SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT potrzebuje 15 mln zł więcej. “Lawinowy wzrost wniosków o umorzenie abonamentu”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce, by jej przyszłoroczny budżet był o 15 mln większy od tegorocznego. Dodatkowe środki organ chce przeznaczyć na zwiększenie zatrudnienia osób zajmujących się wnioskami o umorzenie lub rozłożenie na raty abonamentu.

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, foto: PAP/Jakub Kamiński Article

W projekcie wydatków budżetowych na przyszły rok, który wpłynął w sierpniu br. do Ministerstwa Finansów, zapisano, że Krajowa Rada chce wydać 36,2 mln zł. To o 14,9 mln zł więcej niż wynosi tegoroczny budżet regulatora.

Za te dodatkowe środki organ chce stworzyć 61 nowych etatów na stanowiskach do spraw rozpatrywania wniosków abonentów o umorzenie lub rozkładanie na raty zaległości w opłatach abonamentowych. Z tego 11 osób miałoby odpowiadać na bieżącą korespondencję w sprawach abonamentowych, a pozostałych 50 nowych pracowników zajmowałoby się likwidacją zaległości w rozpatrywaniu wniosków od abonentów z ostatnich pięciu lat.

- Przy obecnym stanie zatrudnienia nie ma możliwości rozpatrywania składanych przez abonentów wniosków zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego w danym roku oraz odpowiadania na zaległe wnioski i listy od abonentów RTV z lat 2009 - 2014 - mówi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzecznik prasowa KRRiT.

Wzrost wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu opłat abonamentowych nastąpił w ostatnich latach, gdy zaczęto podejmować intensywne działania na rzecz zwiększenia ściągalności abonamentu m.in. poprzez działania promocyjne, ale i w drodze egzekucji administracyjnej. W 2008 roku do KRRiT wpłynęło 24 638 takich wniosków, w 2013 roku było ich już 124 216. Liczbę nierozpatrzonych dotąd wniosków Rada szacuje na co najmniej 200 tys.

Twardowska podkreśla, że kwestię przeznaczenia większych środków na obsługę wniosków abonamentowych podnosi w swoich wystąpieniach również Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Zwracała ona na fakt, że nierozpatrzone w terminie wnioski uderzają w osoby starsze, często chore i z niewielkimi dochodami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT potrzebuje 15 mln zł więcej. “Lawinowy wzrost wniosków o umorzenie abonamentu”

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ATM zapłaci
Partyjne media, partyjna nomenklatura, etatyzacja, prawo Parkinsona. N-ta próba wyłudzenia pieniędzy z kieszeni podatników na partyjny organ władzy. 15 milionów na rozpatrzenie wniosków ws. abonamentu!!!! na trupa komunistycznej TVP. Ludzie nie płacą pensji partyjnym aparatczykom???? Gorzej, nie chcą oglądać preparowanej przez nich telewizji. Wymyślcie coś innego.
83 11
odpowiedź
User
małe be
ej no. nie damy więcej kasy. mało macie? wnioski spływają obficie? to może weźcie sobie na wstrzymanie. ja nie chce za to płacić. macie to zrobić w ramach tego co jest z abonamentu. to niemożliwe? a ilu dyrektorów i za ile kasy zatrudniacie?wiercicie się. wiem. róbcie swoje i cicho
49 10
odpowiedź
User
EUREKA
Likwidacja martwego abonamentu. Likwidacja Krajowej Rady Renegatów i Totumfackich różnych sitw partyjnych. 15 dużych baniek dla opieki społecznej lub opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Dworak do łopaty!
68 10
odpowiedź
User
iui
Do wiecznie żebrzącego Brauna dołączył Dowrak. Powinni razem z puszeczką siedzieć przy wyjściu z metra. Może by im coś skapnęło. Zniszczyli TVP i jeszcze mają czelność o coś prosić.
50 8
odpowiedź
User
Ewa
"Lawinowy" to może być tylko spadek.
38 8
odpowiedź