SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT utrudnia dostęp do mediów

Przedstawiciele ugrupowań przeciwnych wejściu Polski do Unii Europejskiej zaapelowali do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę rozporządzenia dotyczącego podziału czasu bezpłatnych audycji referendalnych

NSZZ "S" Rolników Indywidualnych, Przymierze dla Polski, Ruch Katolicko-Narodowy oraz Ruch Odbudowy Polski domagają się się przyspieszenia terminu, w którym podmioty uprawnione do udziału w bezpłatnej kampanii otrzymają informację o czasie antenowym i terminach emisji audycji referendalnych.

"W przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni uznać, iż KRRiT świadomie działa na rzecz uniemożliwienia skorzystania z przynależnego podmiotom uprawnionym czasu antenowego. Takie postępowanie byłoby wymierzone w ustawę referendalną i w podstawowe prawa obywatelskie związane zarówno z referendum jak i dostępem do informacji" - czytamy w oświadczeniu przekazanym w piątek dziennikarzom.

Cztery ugrupowania uznały za "niedopuszczalne" określenie przez KRRiT terminu przekazania Zarządom Telewizji Polskiej i Polskiego Radia wniosków o przydział czasu antenowego (26 dni przed referendum) oraz terminu przekazania przez te Zarządy informacji dotyczących audycji referendalnych (24 dni przed referendum).

W ich ocenie, tak późne otrzymanie powyższych informacji uniemożliwia realne wykorzystanie przewidzianego w ustawie o referendum uprawnienia do udziału w bezpłatnej kampanii w mediach publicznych, gdyż już w 23 dniu przed referendum należy dostarczyć pierwsze materiały do emisji lub zgłosić wniosek o udostępnienie studia i urządzeń technicznych.

Antoni Macierewicz (Ruch Katolicko-Narodowy) uważa, że KRRiT powinna wydać nowe rozporządzenie jeszcze w tym tygodniu. Według niego, podmioty uprawnione do udziału w kampanii powinny otrzymać informację o czasie trwania audycji w poniedziałek 12 maja.

Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT, przydział czasu antenowego następuje na podstawie wniosku podmiotu uprawnionego do kampanii. Musi on być przekazany TVP i Polskiemu Radiu oraz spółkom regionalnym najpóźniej w 26. dniu przed referendum.

Najpóźniej w 24. dniu przed referendum media publiczne muszą poinformować podmioty chcące brać udział w kampanii o przyznanym czasie antenowym; terminach emisji audycji; terminach i czasie rejestracji audycji; warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać materiały audycji referendalnych przygotowywanych przez podmioty samodzielnie.

Zgodnie z ustawą, gotowe audycje lub zgłoszenie o chęci ich zarejestrowania przy pomocy środków PR lub TVP muszą zostać przekazane nadawcom 24 godziny przed pierwszą emisją.

Losowanie kolejności audycji w bloku ma być przeprowadzone najpóźniej na 23 dni przed referendum.

Rozporządzenie KRRiT weszło w życie 30 kwietnia, w Dzienniku Ustaw ukazało się 5 maja. Kampania referendalna w mediach publicznych rozpoczyna się 18 maja.

Zgodnie z ustawą o referendum, czas antenowy przeznaczony na audycje referendalne zostanie podzielony równo pomiędzy wszystkie uprawnione podmioty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT utrudnia dostęp do mediów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl