SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ks. Scotti: sensem informacji jest etyka

Sensem informacji jest etyka, która nie może być oddzielona odinformacji - uważa sekretarz Papieskiej Rady ds. ŚrodkówSpołecznego Przekazu ks. prałat Giuseppe Scotti, który wponiedziałek spotkał się z dziennikarzami w Warszawie.

Według Scottiego "informować to znaczy edukować, kształtowaćczłowieka".

Ks. Scotti będzie gościem międzynarodowej konferencji "Etyka wmediach w dobie globalizacji - wyzwania i zagrożenia", któraodbędzie się w środę w Centrum Kongresowym "Opera Nova" wBydgoszczy.

Nawiązując do tematyki konferencji, ks. Scotti podkreślił, że wKościele zauważono jak ważna jest jego relacja z mediami. Dlategoteż - jak zaznaczył - Papieska Rada ds. Środków SpołecznegoPrzekazu kontaktuje się nie tylko z mediami i dziennikarzamiStolicy Apostolskiej, ale też z dziennikarzami pracującymi wmediach świeckich.

Jak poinformował ks. Scotti, Rada stara się także nawiązaćkontakty z Konferencjami Episkopatów poszczególnych krajów. Podczasspotkań z biskupami Rada stara się przekonywać hierarchów, że"środki społecznego przekazu są częścią integralną dzisiejszegospołeczeństwa i dlatego biskupi muszą tak formować kapłanów, abyumieli rozmawiać z mediami, z dziennikarzami".

"Kościół chce tworzyć społeczeństwo solidarne poprzez współpracęz mediami" - podkreślił ks. Scotti. W tym też celu - jak zaznaczył- Rada nawiązała już współpracę z uniwersytetami we Włoszech i USA,a zwłaszcza z wydziałami telekomunikacji społecznej w
zakresie etyki w mediach.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego relacje biskupów zdziennikarzami nie są najlepsze, ks. Scotti odpowiedział, że "naogół biskupi są dobrzy i wierzący, ale wielu z nich boi się mediów,i wręcz uważają, że dziennikarze +gryzą+". Ocenił, że przyczynątego jest m.in. to, iż boją się czy dziennikarze właściwieprzedstawią ich myśl. Zazwyczaj bowiem wykorzystują oni tylko częśćich wypowiedzi, co może prowadzić do wypaczenia przekazu.

Zdaniem ks. Scottiego częściowo takiemu stanowi rzeczy winni sąrównież dziennikarze. Zdarza się po prostu, że nie są onikompetentni, by prowadzić rozmowę na poważne problemy dotycząceKościoła i społeczeństwa.

Uczestniczący w spotkaniu rzecznik prasowy diecezji bydgoskiej ijeden z organizatorów konferencji nt. etyki w mediach, ks. MariuszKuciński podkreślił, że "etyka jest częścią komplementarnączłowieka, a także społeczeństwa". Dlatego też "społeczeństwo bezetyki nie może istnieć i stąd tak istotna jest rola etyki wmediach".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ks. Scotti: sensem informacji jest etyka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl