SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kto chce kupić sieć komórkową Plus? Tylko Apas Partners oraz Zygmunt Solorz-Zak

Norweski koncern Telenor, działający w konsorcjum z funduszem Bain Capital, nie złożył ostatecznej oferty wiążącej na zakup operatora komórkowego Polkomtela, wbrew wcześniejszym doniesieniom, wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

Kto chce kupić sieć komórkową Plus? Tylko Apas Partners oraz Zygmunt Solorz-Zak

Po tym, jak szwedzka TeliaSonera ogłosiła, że nie złożyła oferty, na placu boju pozostaje dwóch z czterech oferentów, którzy przeprowadzili due diligence operatora: Apas Partners oraz Zygmunt Solorz-Zak z grupą funduszy.

"Norweski Telenor nie złożył ostatecznej wiążącej oferty na zakup akcji operatora sieci Plus, dowiedziała się 'Rz'. Taką informację uzyskaliśmy od osoby zbliżonej do doradców jednego z podmiotów biorących udział w transakcji" - czytamy w gazecie.

"Rz" nie wyklucza, że skandynawskie telekomy nie mogą zapłacić za Polkomtel tyle, ile oczekiwaliby sprzedający (analitycy wyceniają operatora na 16-18 mld zł).

"TeliaSonera i Telenor to spółki giełdowe, a akcjonariusze takich firm zwykle nie godzą się, by kupowały inne firmy drożej, niż wynika z wyceny ich własnych akcji na giełdzie, czy też mocno się zadłużały. Jeśli kupujący łamie te zasady, płaci słoną cenę w postaci zniżki notowań" - tłumaczy gazeta.

Wcześniej m.in. analitycy UniCredit CAIB oceniali, że faworytami do zakupu Polkomtela mogą być TeliaSonera i konsorcjum Zygmunta Solorza-Żaka, które wydają się być najbardziej zmotywowane do przeprowadzenia transakcji. Z informacji ISB, uzyskanych w piątek, wynika, że ostatecznego zwycięzcy możemy nie poznać szybko, a do ostatecznej fazy negocjacji może zostać zakwalifikowany jeden podmiot.

Analitycy UniCredit CAIB oceniają, że cena transakcji powinna być zbliżona do 17 mld zł, czyli ok. 6-krotności zysku EBITDA. Medialne spekulacje mówiły nawet o 18 mld zł, przy czym pojawiły się też pogłoski, że ostateczna cena może być niższa. Np. z deklaracji TeliaSonera wynikało, że jest skłonna zapłacić ok. 16 mld zł.

Akcjonariusze Polkomtela to: PKN Orlen (24,39%), KGHM Polska Miedź (24,39%), Vodafone (24,39%), PGE (21,85%) i Węglokoks (4,98%)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto chce kupić sieć komórkową Plus? Tylko Apas Partners oraz Zygmunt Solorz-Zak

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl