SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kto kupi sieć kablową Vectra?

Ustawiają się chętni do kupna akcji Vectry

We wrześniu ma dojść do przetasowań w akcjonariacie sieci telewizji kablowej Vectra. Wiele wskazuje na to, że fundusze inwestycyjne BRE Banku chcą sprzedać posiadane 26 proc. akcji spółki - pisze Radoslaw Omachel w "Puls Biznesie".

Jest coraz więcej chętnych na wejście do Vectry, jednej z największych sieci telewizji kablowych. Chęć kupna 26 proc. akcji już kilka miesięcy temu zgłaszała sieć Multimedia Polska, druga pod względem liczby abonentów (liderem jest UPC z 1 mln klientów). Według nieoficjalnych informacji, zainteresowane zakupem są trzy fundusze inwestycyjne: Innova Capital, Advent i Enterprise Investors.

Plany konsolidacji rynku snuje Innova Capital, która ma w portfelu Śląską Telewizję Kablową, liczącą - według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej - 50 tys. abonentów. Jeden ze scenariuszy przewiduje fuzję tej sieci i Vectry (po zakupie wspomnianych 26 proc. akcji). W dłuższej perspektywie powiększona Vectra miałaby zostać połączona z grupą dawnych kablówek Elektrimu - z Aster City na czele. Grupę liczącą 380 tys. abonentów (dane OIGKK) za 110 mln EUR (486 mln zł) kupiło w listopadzie 2002 r. konsorcjum funduszy Hicks Muse Tate & Furst, Emerging Markets Partnership i Argus Capital Partners. Jeżeli udałoby się zrealizować te plany, to powstałby podmiot o zbliżonej do 1 mln liczbie abonentów. Przedstawiciele Innova Capital nie chcą komentować takiego scenariusza. Według innego, właściciele Aster City również wezmą udział w przetargu na pakiet akcji Vectry. Jeżeli do tego w ogóle dojdzie.

Fundusze inwestycyjne zarządzane przez BRE Private Equity kupiły 26 proc. akcji TVK Vectra za 130 mln zł jesienią 2001 r. Nieoficjalnie wiadomo, że umowa inwestycyjna przewiduje prawo pierwokupu dla obecnych akcjonariuszy. Poza tym po rynku krąży plotka, że nabycie akcji Vectry zaklepała już sobie konkurencyjna dla niej sieć Multimedia Polska. Marek Szeliga, prezes Multimediów, zaprzecza.

- To bez sensu. Jeżeli BRE Bank będzie sprzedawał pakiet akcji TVK Vectra, to najwyższą cenę osiągnie w przetargu. Nie ma powodów, dla których miałby z tego rozwiązania rezygnować - mówi prezes sieci Multimedia Polska.

W całej sprawie jest jeszcze jeden niuans. Pakiet 26 proc., na który już teraz jest wielu chętnych, w praktyce nic nowemu właścicielowi nie daje.

- Żeby mieć jakikolwiek wpływ na politykę Vectry, potrzeba przynajmniej 30 proc. akcji - mówi jeden z analityków.

Szum, jaki wzbudza zapowiedź sprzedaży akcji przez fundusze BRE, zaskoczył głównego zainteresowanego.

- Jesteśmy zdziwieni tak dużym zainteresowaniem tym pakietem - mówi Krzysztof Stefaniak, rzecznik Vectry.

TVK Vectra poszukuje inwestora finansowego. Zarząd spółki, na którego czele stoi Tomasz Węgrzyński, na pewno nie będzie chciał oddać kontroli nad spółką.

Rynek telewizji kablowej jest dość atrakcyjny. Mimo rosnących nakładów na tantiemy, wpływy z opłat (zwłaszcza za dostarczenie internetu) zapewniają operatorom przyzwoite przychody.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kto kupi sieć kablową Vectra?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl