SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lato w radiowej Trójce. „Stawiamy na muzykę. Więcej programów o literaturze historycznej”

W najbliższy poniedziałek, 27 czerwca br. radiowa Trójka wprowadzi nową ramówkę. - Stawiamy na muzykę, w tym klasyczną, filmową, a nawet elektroniczną, ale nie zapominamy o innych ważnych tematach związanych z istotnymi wydarzeniami tego lata - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Adam Hlebowicz, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Dyrektor Programu III Adam Hlebowicz, foto: Polskie RadioArticle

- Konstruując letnią ramówkę kierowaliśmy się zasadą, że chcemy wrócić do korzeni. Trójka jest już od 53 lat stacją słowno-muzyczną, ze szczególnym naciskiem na muzykę. Dlatego w te wakacje będzie więcej muzyki niż dotychczas, co jest naturalną praktyką w każdej stacji publicznej czy komercyjnej. Będziemy oczywiście obecni na wielkich wydarzeniach, jak szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, ale i na największych festiwalach muzycznych i artystycznych w Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu czy Katowicach - mówi Wirtualnemedia.pl Adam Hlebowicz, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Kilka zmian czeka przedpołudniowe pasma w dni powszednie. Pasmo „Do południa”, nadawane od godz. 9.00 do 12.00, w poniedziałki i wtorki poprowadzi Marek Niedźwiecki, natomiast w środy i czwartki – Piotr Baron. Z kolei piątkowe pasmo „LP Trójka” nadawane między 9.00 a 12.00 oraz „Listę Przebojów Programu 3” (także piątek od 19.00 do 22.00) Niedźwiecki i Baron będą prowadzić na zmianę. Dodatkowo Marek Niedźwiecki poprowadzi w soboty od 10.00 do 12.00 „Markomanię”.

- Przez wiele lat przedpołudniowe pasma poranne prowadzili na zmianę Marek Niedźwiecki i Piotr Baron, tego lata powracamy do tej tradycji. Do tej pory w paśmie 9.00-12.00 od poniedziałku do czwartku było kilkoro prowadzących. Dziennikarze ci oczywiście będą nadal się pojawiać na antenie w czasie wakacji, ale tym razem ze swoimi krótkimi „mini pasmami”. Nadal rozmawiać będziemy o szeroko pojętej kulturze oraz otaczającym nas świecie, ale dzięki tak wielkim osobowościom jak Niedźwiecki i Baron chcemy podkreślić rolę muzyki w naszej rozgłośni – mówi nam Adam Hlebowicz.

Tegoroczne wakacje to także powroty kilku znanych dziennikarzy muzycznych, którzy przez ostatnie lata nie byli obecni na antenie Trójki. I tak: we wtorki w godz. 22.00 - 23.00 Jerzy Kordowicz, którego nie było w Programie 3 PR przez pięć lat, poprowadzi audycję „Studio EL”. Z kolei już od ubiegłego tygodnia można słuchać nowej audycji Pawła Sztompke „Ostatni seans filmowy” (środa od 22.05 do 23.00). Pojawiła się ona w miejsce programu Jerzego Owsiaka „Się Kręci”, który zrezygnował z pracy w Programie 3 PR, zarzucając dyrekcji rozgłośni m.in. upolitycznianie programu.

- Jestem bardzo zadowolony, że na antenę Trójki wracają wielkie osobowości radiowe. Od dawna szukaliśmy pomysłu na muzykę filmową, która oczywiście w pewien ograniczony sposób była obecna w Trójce, ale do tej pory nie miała swojego oddzielnego pasma. Stąd pomysł na współpracę z Pawłem Sztompke. To samo dotyczy powrotu na antenę Jerzego Kordowicza. Od kilku lat pojawiały się ze strony słuchaczy apele, dotyczące powrotu na antenę Trójki muzyki elektronicznej, na której wychowało się przecież kilka pokoleń słuchaczy. Dlatego postanowiliśmy spotkać się z Jerzym Kordowiczem, udało nam się dojść do porozumienia i ten powrót ziści się już w następnym tygodniu - mówi nam Adam Hlebowicz.

- Chcemy Trójce przywrócić także muzykę klasyczną. Przed laty było w Programie 3 PR sześcioro dziennikarzy zajmujących się tym gatunkiem muzyki, potem wszyscy trafili do Dwójki. Teraz mamy swoisty transfer w odwrotną stronę. Zaprosiliśmy do współpracy z Programem 3 Polskiego Radia Przemysława Psikuta, który poprowadzi „Klasyczną sobotę” od 23.00 do 24.00 - zapowiada Hlebowicz.

Wśród letnich nowości radiowej Trójki znajdzie się także poranne pasmo Tomasza Rożka, który w wiosennej ramówce TVP2 prowadził program „Sonda 2”. Rożek będzie pojawiał się na antenie Trójki codziennie o godz. 7.15 z audycją „Pytania z kosmosu”. - Dr Tomasz Rożek będzie w krótkiej formie odpowiadał na pytania zadawane przez słuchaczy, dotyczące otaczającego nas świata. Będą to różne, czasami paradoksalne rzeczy z życia wzięte, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a nie zawsze się nad nimi zastanawiamy - opowiada nam szef Trójki.

Niewielkie zmiany czeka także pasmo „W tonacji Trójki”, nadawane w dni powszednie po południu. - Nie planujemy zmieniać prowadzących - na antenie pozostaną Piotr Stelmach w poniedziałki, Anna Gacek i Wojciech Mann we wtorek, Piotr Kaczkowski w środę, Marek Niedźwiecki w czwartek i Jacek Hawryluk w piątek. Nazwiska te gwarantują bardzo wysoki poziom audycji, dlatego postanowiliśmy wydłużyć pasmo „W tonacji Trójki” o godzinę i będzie ono nadawane teraz od 14.00 do 16.00, a nie jak wcześniej od 15.00. Jedna godzina wydawała się nam zbyt krótka i nie wykluczamy wariantu, że wydłużone pasmo pozostanie na antenie Programu 3 także w ramówce jesiennej - mówi nam Adam Hlebowicz.

Dyrekcja Trójki wprowadza na antenę rozgłośni również więcej programów poświęconych literaturze historycznej. - Jest to - naszym zdaniem - bardzo ważny element, który nie miał wcześniej własnego miejsca. Oczywiście tematyka historyczna była obecna w ograniczonym zakresie w różnych programach, teraz chcemy jej poświęcić więcej miejsca. We wtorek przed południem w ramach pasma „Do południa” pojawią się zatem Wacław Holewiński i Katarzyna Wójcik z żartobliwie nazwaną audycją „Mistrz i Katarzyna”. Autorzy będą mówić o książkach historycznych, które z jakichś przyczyn zostały zapomniane lub o takich nowościach, które nie cieszą się zainteresowaniem mainstreamu. Liczymy na to, że będzie to ciekawa audycja, która paradoksalnie przyciągnie przed odbiorniki też młode pokolenie. Wbrew pozorom młodzi ludzie bardzo interesują się historią, chętnie tworzą grupy rekonstrukcyjne i chcą nauczyć się tego, czego nie nauczono ich w szkole – opowiada Adam Hlebowicz. Audycję poświęconą literaturze historycznej poprowadzi także Marek Stremecki. Jego program „Historie jak z książki” nadawany będzie w niedziele od godz. 12.00 do 13.00. Stremecki jest rzecznikiem warszawskiego Muzeum Historii Polski, w przeszłości współpracował już z Trójką, a także z Radiem ZET.

W sobotnie poranki „Zapraszamy do Trójki” poprowadzi Katarzyna Borowiecka, która do tej pory była jedną ze współprowadzących pasmo „Do południa”, nadawane od poniedziałku do czwartku. - Chcemy, żeby były to 3 godziny poświęcone kulturze, naszemu życiu codziennemu, wakacjom i wszelakim tematom letnim. Dodatkowo, dzięki Janowi Niebudkowi z programem „Terminal Trzeci” będziemy analizować w cotygodniowych sobotnich spotkaniach, co ważnego i ciekawego dzieje się na światowych lotniskach - podkreśla Adam Hlebowicz.

Zmieni się też godzina nadawania i formuła pasma „Zagadkowa niedziela”. - Do tej pory program ten miał trzech autorów. Teraz wracamy do tradycji, gdzie Katarzyna Stoparczyk będzie jedyną autorką tego 2-godzinnegom pasma. Będzie ono nadawane od 8.00 do 10.00 (zaczynać się będzie o godzinę później niż dotychczas) - mówi Adam Hlebowicz.

Najprawdopodobniej już w połowie lipca br. Program 3 Polskiego Radia zacznie pojawiać się w różnych ciekawych miejscach w Polsce. - Oprócz Warszawy i innych dużych ośrodków miejskich chcemy być obecni także w małych miejscowościach. Pod hasłem „Trójka wraca do korzeni” będziemy w różne dni nadawać program właśnie z takich miejsc. Pokażemy ludzi i obyczaje panujące w różnych regionach Polski, problemy i tożsamość tych miejsc, ich specyfikę. Myślę, że ta akcja wystartuje w połowie lipca, natomiast takiego pełnego rozpędu nabierze już po wakacjach i na stałe zaistnieje w jesiennej ramówce Programu 3 Polskiego Radia - zapowiada Adam Hlebowicz, szef radiowej Trójki.

Według badania Radio Track, od marca do maja br. udział Trójki w rynku radiowym wyniósł 8 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lato w radiowej Trójce. „Stawiamy na muzykę. Więcej programów o literaturze historycznej”

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dobra Zmiana
A tak, tytuł wzrusza...
Trójka wraca do korzeni? Takie trochę dziwne te korzenie, wycinanie młodszych kosztem kilku nazwisk powtarzających się świątek piątek i jeszcze mniej interaktywnych audycji
odpowiedź
User
Nina
A tak, tytuł wzrusza...
Trójka wraca do korzeni? Takie trochę dziwne te korzenie, wycinanie młodszych kosztem kilku nazwisk powtarzających się świątek piątek i jeszcze mniej interaktywnych audycji
Zwalnianie starych pracowników- żle, zostawianie-jeszcze gorzej. Byle dowalić, prawda? A może jednak najpierw sprawdzić, jak się tego słucha?
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
IDZIE KU DOBREMU! :D Na antenie będzie mniej rockowych szarpidrutów, będzie muzyka klasyczna, muzyka filmowa, wraca muzyka elektroniczna, będą audycje historyczne. To mnie naprawdę cieszy! :) Jeszcze przydałaby się jakaś audycja z muzyką chrześcijańską o cywilizowanej porze, bo do tej pory były tylko Muzyczne Rozmowy w niedzielę o 6:00 rano, kiedy większość ludzi jeszcze śpi. :( Ale pojawia się wreszcie nadzieja, że Trójka pójdzie w dobrym kierunku - w kierunku PRAWDZIWEGO RADIA NARODOWEGO promującego dobre wartości. :D
odpowiedź