SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LeasingTeam zwolni grupowo pracowników przejętych z TVP

Spółka LeasingTeam rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych, które obejmą pracowników przejętych przez firmę z Telewizji Polskiej, która objąć ma od 84 do 128 osób. Powodem tej decyzji jest mniejsze zapotrzebowanie TVP na ich pracę.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

LeasingTeam przejął od lipca 2014 roku od TVP 411 etatowych pracowników telewizji publicznej: dziennikarzy, grafików, montażystów i charakteryzatorów. Spółka zagwarantowała im zatrudnienie jedynie przez pierwszy rok, chociaż na rzecz TVP ma pracować przez dwa lat. Od początku było wiadomo, że celem operacji przeniesienia pracowników do firmy zewnętrznej jest ich przejście na samozatrudnienie. Cześć z nich założyła już własne firmy, dlatego obecnie LeasingTeam zatrudnia 361 byłych pracowników TVP.

Teraz spółka LeasigTeam poinformowała działające w niej związki zawodowe, że rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych. Tłumaczy to zmniejszającą się liczbą zamówień od TVP na usługi dziennikarskie, grafiki komputerowej, montażu i charakteryzacji. LeasingTeam zamierza zwolnić m.in. od 20 do 30 montażystów, od 25 do 30 redaktorów, od 7 do 10 starszych redaktorów, od 4 do 9 redaktorów prowadzących oraz  od 5 do 6 osób zatrudnionych na stanowiskach komentator, publicysta czy charakteryzator. W sumie z firmy odejście może od 84 do 128 osób. Wszystkim byłym pracownikom TVP spółka zmieni też warunki zatrudnienia.

LeasingTeam zamierza wytypować pracowników do zwolnień na podstawie kwalifikacji merytorycznych, umiejętności realizacji zadań, umiejętności interpersonalne i społecznych. Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu LeasingTeam rozpoczęła proces oceny kompetencji i kwalifikacji pracowników, którzy przeszli do niej z TVP. O kolejności dokonywania zwolnień będzie decydować komisja redukcyjna powołana przez LeasingTeam. Zwolnienia grupowe mogą ruszyć najwcześniej 1 lipca br.

Zapowiedziana przez firmę procedura zwolnień grupowych zgodnie z prawem musi być skonsultowana ze związkami działającymi w niej. Jednym z nich jest Wizja, ostro sprzeciwiająca się od początku procesowi outsourcingu. Wydała ona oświadczenie, w którym przypomina, że „prezes Juliusz Braun od początku twierdził, że przejęcie części przedsiębiorstwa TVP przez LeasingTeam miało zapobiec zwolnieniom grupowym pracowników TVP”.

- Jak się okazało, zapomniał dodać, że chodziło o zapobieżenie zwolnieniom grupowym prowadzonym bezpośrednio przez TVP. Pracowników wyprowadzono jedynie w celu ich grupowego zwolnienia przez zewnętrzną firmę i obejście ustawy o zwolnieniach grupowych przez TVP oraz na gorszych warunkach. To kolejny i ostateczny argument poświadczający stanowisko Związku, że umowa między TVP a LT została zawarta w sposób pozorny w celu pozbycia się pracowników, niezgodnie z deklarowanym jej przedmiotem - czytamy w komunikacie Wizji.

Związek cały czas nie uznaje procesu outsourcingu i 20 lutego br. złożył pozew cywilny przeciwko TVP oraz firmie Leasing Team. Związek zarzuca im naruszenie szeregu przepisów prawa, w tym ustawy o radiofonii i telewizji, ustawy prawo prasowe, kodeksu pracy, a także pozbawienie dziennikarzy ich statusu zawodowego.

W zeszłym roku proces outsourcingu badała Najwyższa Izba Kontroli, która nie dopatrzyła się uchybień w operacji przeniesienia części pracowników TVP do firmy LeasingTeam, uznając, że była ona zgodna z planem restrukturyzacji (więcej na ten temat). Kontrolę w TVP przeprowadziła też Państwowa Inspekcja Pracy. Związkowcy skarżyli się ponadto na proces outsourcingu do Ministerstwa Skarbu i premiera, ale nie otrzymali od nich odpowiedzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LeasingTeam zwolni grupowo pracowników przejętych z TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cycu
Było przechodzić na samozatrudnienie (ci, co przeszli, dostali wysokie dodatkowe premie) - ale Wizja dawał słowo, że outsourcing uwali. No to mają za swoje i wiarę w ściemę Wizji, której chodziło tylko o chronione stołki związkowe... Choć skądinąd lepiej, że grupowe zwolnienie będzie w LT, bo przy tej liczbie w TVP to by nie były grupowe, czyli na gorszych warunkach...
odpowiedź
User
Zdziwiony
Jak firma podlegająca państwu walczącemu o dobre umowy mogła tak wykiwać ludzi? W głowie to się nie mieści. Nie mówię o zatrudnianiu wszystkich jak w PRL-u, czy są potrzebni czy nie, ale to jest przesadą.
odpowiedź
User
karlzero
Dobrze, że mnie stamtąd wywalili w 2006 roku. Chlewnia taka...wizja bez wizji :-)
odpowiedź