SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Lech Kaczyński patronem porozumienie PiS i SLD'

Politycy koalicji PO-PSL zarzucają prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, że nie decydując się na przerwanie kadencji KRRiT "objął patronatem porozumienie PiS i SLD w mediach publicznych". SLD zaprzecza, jakoby takie porozumienie istniało. Według PiS, nie było powodu, aby przerywać kadencję Rady.

'Lech Kaczyński patronem porozumienie PiS i SLD'

Lech Kaczyński uznał, że przerwanie kadencji KRRiT oddaliłoby znacząco perspektywę stabilizacji funkcjonowania nadawców publicznych oraz pogłębiłoby "panujący chaos". Prezydent ocenił jednocześnie, że "sytuacja, w jakiej od kilku miesięcy znajdują się media publiczne, a w szczególności Telewizja Polska S.A., budzi powszechną dezaprobatę i niepokój o przyszłość największego polskiego nadawcy publicznego".

Sprawozdanie KRRiT odrzuciły Sejm i Senat. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji w wypadku odrzucenia sprawozdania przez obie izby parlamentu kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały o odrzuceniu sprawozdania. Rozwiązanie KRRiT nie następuje, jeśli prezydent nie podejmie żadnej decyzji.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że jego ugrupowanie od początku uważało, że sprawozdanie KRRiT jest "jak najbardziej poprawne". - Nie ma w działaniu KRRiT takich uchybień, które powinny skłaniać Sejm czy Senat do odrzucenia tego sprawozdania. Nasi posłowie i senatorowie głosowali za jego przyjęciem, ale większość Platformy Obywatelskiej była za jego odrzuceniem - zaznaczył.

Zdaniem Błaszczaka, nie ulega żadnej wątpliwości, że Piotr Farfał "wykorzystuje każdy pretekst, aby nie opuszczać fotela prezesa Telewizji Polskiej". - Wiele takich pretekstów stwarzał Farfałowi minister skarbu Aleksander Grad. A niewątpliwie rozwiązanie KRRiT sprawiłoby, że rządy Piotra Farfała trwałyby do czasu ukonstytuowania się nowej Rady. Dlatego rozwiązywanie KRRiT - z punktu widzenia interesu Telewizji Polskiej - byłoby szkodliwe - ocenił poseł PiS.

Wiceszef klubu PO Grzegorz Dolniak powiedział, że nie zaskakuje go decyzja prezydenta. Jak dodał, od początku spodziewał się, że Lech Kaczyński nie zdecyduje się na przerwanie kadencji KRRiT, mimo - jak podkreślił - odmiennego zdania obu izb parlamentu.

- Pan prezydent potwierdził swoją dzisiejszą decyzją, że objął patronatem porozumienie PiS i SLD dotyczące urządzenia nowego ładu zarówno w telewizji jak i w radiu publicznym. Lech Kaczyński od samego początku dzielnie sekundował temu porozumieniu, a w tej chwili stało się ono faktem publicznym - dodał Dolniak.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że gdyby Lech Kaczyński chciał ratować media publiczne, to nie miałby innego wyboru, jak tylko sprawozdanie odrzucić. - Ale rozumiem, że tworzy się nowa koalicja, trudno, żeby prezydent ją teraz zepsuł, bo to przecież koalicja PiS i SLD. Życzę im, żeby uratowali media publiczne, bo na razie jest tam potworny bałagan - ocenił Żelichowski.

- Mamy teraz dwa zarządy, bałagan na bałaganie. Jedyną szansą na stabilizację było nieprzyjmowanie tego sprawozdania. A teraz te prowizorki, które kiedyś zrobiły PiS, Samoobrona i LPR będą trwały nadal - dodał.

Jolanta Szymanek-Deresz (SLD) nie zgadza się, że SLD wchodził w porozumienie z PiS ws. mediów publicznych. - Sojusz z innych powodów niż PiS poparł weto prezydenta (do ustawy medialnej), które utrzymało dotychczasowy stan w telewizji. Prezydent zapewne wpisał się w stanowisko PiS, bo chyba nie wartości chrześcijańskie w ustawie medialnej przeszkadzały Prawu i Sprawiedliwości. Włączanie SLD pod skrzydła prezydenta nie ma żadnego uzasadnienia - podkreśliła.

Posłanka Lewicy oceniła, że w tej chwili nie ma dobrej recepty na sytuację KRRiT i mediów publicznych. - Najlepszą receptą była ustawa medialna, którą robiliśmy z PO. Wycofanie się z tej ustawy premiera Donalda Tuska spowodowało ten cały chaos - zaznaczyła.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Lech Kaczyński patronem porozumienie PiS i SLD'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl