SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lekkomyślni internauci

Według raportu opublikowanego przez RSA Security, mieszkańcy Wielkiej Brytanii zbyt lekkomyślnie ujawniają wiele danych osobowych, stając się łatwym celem dla rosnącej liczby przestępców wykradających tożsamości w Internecie

Autorzy zwracają uwagę, iż może to doprowadzić do masowego odwracania się klientów od firm internetowych.

Przeprowadzone na zlecenie RSA Security przez firmę Winmark Research badanie wykazało, że 79% ankietowanych jest skłonnych podać przypadkowej osobie dane osobowe wystarczające do kradzieży tożsamości. Respondenci przyznawali, że nie mają oporów przed ujawnieniem daty urodzenia czy nazwiska panieńskiego matki.

Okazało się także, że 33% ankietowanych przynajmniej raz złamała podstawowe zasady bezpieczeństwa w Internecie, np. współdzieląc czy zapisując hasła. Wielu ankietowanych przyznało, że informacje o hasłach do kont internetowych przechowuje w portfelu. Przeciętny użytkownik Internetu stworzył ponad 20 różnych tożsamości wirtualnych podając na stronach internetowych swoje dane osobowe. Prawie dwie trzecie (64%) pytanych używa tego samego hasła dostępu do różnych usług - od kont poczty elektronicznej po bankowość internetową, a co trzeci badany przyznał się do wykorzystywania takich samych haseł w rodzinie i wśród znajomych, zwiększając tym samym znacznie ryzyko kradzieży.

Jednocześnie, jak na ironię, 57% respondentów uważa, że za ochronę ich tożsamości i danych osobowych odpowiadają firmy internetowe. Istnieje obawa, że jeśli zjawisko elektronicznych kradzieży się nasili, spadnie zaufanie konsumentów do handlu elektronicznego, co może z kolei doprowadzić do gwałtownego odwrotu klientów od sklepów i banków internetowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lekkomyślni internauci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl