SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lepsza koniunktura

NBP: Koniunktura w III kw. poprawiła się, możliwa dalsza poprawa w IV kw.

Z badań Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że pod koniec III kw. odnotowano dość wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, która sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury z możliwością dalszej jej poprawy w IV kw., podał bank centralny w raporcie o kondycji przedsiębiorstw z uwzględnieniem koniunktury w czwartym kwartale br.

NBP podał, że wśród wskaźników, które sygnalizują poprawę sytuacji firm znalazły się m.in.: lepsze oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań wobec banków, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań pozabankowych, poprawa ocen płynności, wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych.

Do grupy wskaźników, które odzwierciedlają wzrost optymizmu przedsiębiorców co do najbliższej przyszłości należą: lepsze niż w poprzednim kwartale prognozy popytu, a także poprawa prognoz nowych zamówień, produkcji oraz eksportu.

Natomiast wśród czynników, które mogą działać niekorzystnie na rozwój sektora przedsiębiorstw należy wymienić oceniany przez eksporterów jako niekorzystny i trudno przewidywalny kurs złotego wobec walut obcych oraz wysokie ceny paliw.

Z raportu NBP wynika, że analiza prognoz dotyczących oczekiwań inflacyjnych w horyzoncie kwartalnym i rocznym pokazuje, że w IV kwartale wzrósł odsetek respondentów przewidujących wzrost inflacji (w ciągu kwartału). Średnia szacunków w IV kw. br. wyniosła 1,4%, zaś mediana 1%.

Jednocześnie jednak zmniejszył się odsetek przedsiębiorstw prognozujących wzrost cen w horyzoncie rocznym (powyżej 3,5%) i zwiększył procent tych, którzy spodziewają się wzrostu nie większego niż 2,5% w skali roku.

NBP podał też w raporcie, że wzrósł znacznie odsetek przedsiębiorstw deklarujących, że kurs walutowy spadł poniżej granicy, którą firmy uznają za wartość minimalną z punktu widzenia opłacalności eksportu. Według przedsiębiorstw kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny wynosi nieco powyżej 3,8 zł, a kurs dolara to ok. 3,1 zł.

„Przedsiębiorstwa, które sygnalizują, że kurs walutowy nie zapewnia opłacalności ich sprzedaży eksportowej, gorzej niż pozostałe firmy (eksporterzy) oceniają swoją sytuację gospodarczą, częściej zamierzają redukować zatrudnienie oraz częściej prognozują spadek eksportu i nowych umów eksportowych, ale nie spadek wielkości produkcji” – czytamy w raporcie NBP.

„Bieżący kwartał jest piątym z kolei, kiedy problem kursu walutowego pozostaje na pierwszym miejscu wśród barier, które w perspektywie najbliższych 6 miesięcy mogą niekorzystnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną firmy – zgłasza go 20% respondentów” - podano.

W monitoringu NBP wzięły udział 732 podmioty wybrane z terenu całego kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lepsza koniunktura

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl