SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lepsze oceny Kościoła katolickiego, sądów i prokuratury

Wzrosły notowania Kościoła katolickiego - dobre zdanie o instytucji ma 62 proc. badanych; polepszyły się też oceny sądów i prokuratury, choć w tym wypadku oceny negatywne przeważają nad pozytywnymi; Polacy są bardziej krytyczni wobec NFZ - wynika z badania CBOS.

fot. PAP / Grzegorz Jakubowski Article

Notowania Kościoła katolickiego od września ub. roku wzrosły o 6 pkt proc.; minimalnie - o 3 pkt proc. - ubyło także osób krytykujących tę instytucję (źle ocenia Kościół 29 proc. badanych).

Od września ub. roku przybyło także osób dobrze oceniających pracę zarówno sądów (wzrost o 5 pkt, do 33 proc.), jak i prokuratury (wzrost o 4 pkt, do 33 proc.). Negatywna ocena sądów nie zmieniła się i wynosi 44 proc.; źle pracę prokuratury ocenia 38 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.).

Pogorszyły się z kolei opinie Polaków o funkcjonowaniu NFZ. Obecnie ponad trzy czwarte (78 proc., wzrost o 4 pkt proc.) źle ocenia działalność Funduszu, a jedynie co szósty (16 proc., spadek o 3 pkt proc.) - dobrze.

Od kwietnia 2010 r. poprawiły się notowania CBA. Pozytywnie działalność biura ocenia ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc.; wzrost o 7 pkt proc.), negatywnie jedna piąta (20 proc.; spadek o 10 pkt proc.). Odsetek osób krytykujących funkcjonowanie tej instytucji jest najniższy z dotychczas rejestrowanych.

Względnie stabilne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy są oceny wojska. Dwie trzecie Polaków (66 proc.; bez zmian) ma dobre zdanie o jego funkcjonowaniu, a tylko co trzynasty respondent (8 proc., od września wzrost o 4 pkt) ma zastrzeżenia do jego działalności.

Nie zmienił się także wizerunek policji: dwie trzecie Polaków (67 proc.) wyraża zadowolenie z pracy policjantów, a ok. jedna piąta (22 proc.) ocenia ją krytycznie (o 1 pkt proc. wzrosła ocena pozytywna, o tyle samo zmniejszyła się negatywna).

Od października 2013 r. nie zmieniły się w istotnym stopniu notowania głównych central związkowych - opinie na ich temat nadal są mocno podzielone. Dobre zdanie o NSZZ "Solidarność" ma blisko dwie piąte badanych (37 proc.; wzrost o 2 pkt proc.), ale niemal tyle samo (35 proc.; bez zmian) ocenia ją negatywnie. Z kolei działalność OPZZ jest przez Polaków nieco częściej krytykowana niż aprobowana (32 proc wobec 25 proc.; ocena pozytywna zmniejszyła się o 1 pkt proc.; negatywna wzrosła o 1 pkt proc.).

Znaczna część obywateli nie potrafi ocenić działalności takich instytucji, jak Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Najwyższa Izba Kontroli.

Funkcjonowanie TK dobrze ocenia niemal połowa badanych (46 proc., od września ub. roku wzrost o 7 pkt), a źle - co ósmy (13 proc., wzrost o 3 pkt). O pracy RPO dobrze wypowiada się ponad dwie piąte ankietowanych (42 proc., wzrost o 5 pkt), natomiast jedna szósta (16 proc. wzrost o 2 pkt proc.) ją krytykuje. Blisko połowa Polaków (46 proc., wzrost o 8 punktów) postrzega działalność NIK pozytywnie, przeciwnego zdania jest co szósty respondent (17 proc. - bez zmian).

Działalność IPN pozytywnie ocenia połowa Polaków (49 proc., od września wzrost o 4 pkt), a co siódmy respondent (14 proc.) odnosi się do niej negatywnie (wzrost o 1 pkt proc.).

Zdecydowana większość Polaków pozytywnie ocenia działalność nadawców telewizyjnych: TVP (82 proc. - wzrost o 3 pkt proc.), TVN (80 proc. - spadek o 2 pkt proc.) i Polsat (79 proc. - wzrost o 2 pkt proc.). Stosunkowo nieliczni (11 proc. - 12 proc.) deklarują niezadowolenie z funkcjonowania tych stacji.

W ocenach nadawców radiowych również dominują opinie pozytywne. Wyjątkiem jest Radio Maryja, co do którego zdania są podzielone: blisko jedna trzecia respondentów dobrze ocenia jego działalność (30 proc., od września wzrost o 7 pkt), ale krytykuje ją niemal tyle samo (29 proc.). Najlepiej postrzegana jest działalność Polskiego Radia (77 proc. - wzrost o 3 pkt proc.). Niewiele mniej osób pozytywnie ocenia funkcjonowanie RMF FM (74 proc. - wzrost o 1 pkt proc.) i Radia Zet (71 proc. - bez zmian).

Ponad połowa Polaków (55 proc.) nie potrafi ocenić działalności Służby Celnej. Pozostali postrzegają ją na ogół pozytywnie (37 proc., od września ub. roku wzrost o 3 pkt), a tylko nieliczni respondenci (8 proc. wzrost o 2 pkt proc.) mają zastrzeżenia do pracy celników.

Badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lepsze oceny Kościoła katolickiego, sądów i prokuratury

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl