SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

LiD poniesie klęskę w wyborach do Senatu

Z sondażu PBS DGA w 26 z 41 okręgów wyborczych wynika, że wyraźnie więcej mandatów weźmie PO, która dotychczas miała w Senacie znacznie mniej niż PiS. Inne partie praktycznie się nie liczą.

LiD poniesie klęskę w wyborach do Senatu

W wyborach w 2005 r. PiS wprowadził do Senatu aż 50 kandydatów, PO - 33. Z sondażu przeprowadzonego dla "Gazety" w 26 z 41 okręgów wyborczych wynika, że teraz może się to odwrócić.

W sondażach dotyczących wyborów do Sejmu PiS od pewnego czasu wyprzedza Platformę o kilka punktów procentowych. Ale w rywalizacji o miejsca w Senacie w większości okręgów kandydaci partii braci Kaczyńskich wyraźnie przegrywają.

W zbadanych przez PBS DGA okręgach PO może wprowadzić do Senatu łącznie 38 kandydatów, a PiS - 26.

Kompletnie nie liczą się w wyborach do izby wyższej inne komitety. Z 26 okręgów LiD może wprowadzić tylko jednego kandydata - obecnego senatora Grzegorza Latę, a PSL, Samoobrona, LPR i Polska Partia Pracy - żadnego.

Dwa mandaty przypadają kandydatom niezależnym - byłemu premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi (okręg Białystok) i Czesławowi Fiedorowiczowi (Zielona Góra) - wylicza dziennik.

Poparcie dla partii w wyborach do Senatu rozkłada się geograficznie podobnie jak poparcie w wyborach do Sejmu. Generalnie duże miasta to bastiony PO. W niektórych wszystkie mandaty do Senatu mają szanse zdobyć kandydaci Platformy. Tak jest w Gdańsku (najlepszy wynik - Bogdan Borusewicz), Wrocławiu (najlepszy Leon Kieres), Szczecinie, Łodzi, Gliwicach, Toruniu czy Sosnowcu.

Platforma ma przewagę także w Warszawie i okolicach. Łącznie można tu zdobyć sześć mandatów, PO ma szanse na trzy w Warszawie i jeden w okręgu podwarszawskim - wynika z sondażu. Przy czym w stolicy jeden mandat to prezent od PiS. Według sondażu PiS wprowadziłby trzech kandydatów, ale Jan Olszewski (mimo wysokiego poparcia w chwili przeprowadzania sondażu) nie zebrał wymaganych 3 tys. podpisów i nie wystartuje. Skorzystał na tym senator Marek Rocki (PO), który z piątym wynikiem wskoczyłby na premiowane miejsce po byłym premierze.

A gdzie dominuje PiS? W Płocku, Lublinie i Bielsku-Białej bierze wszystkie mandaty, przewagę ma zaś w Krakowie (3:1 dla PiS, najlepszy wynik - Ryszard Legutko), Białymstoku, Kielcach i Rzeszowie.

Sondaż dla "Gazety Wyborczej" przeprowadziła PBS DGA w dniach 29- 30 września. W badaniu wzięły udział 1083 osoby.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LiD poniesie klęskę w wyborach do Senatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl