SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lifting na plus - interaktywni o nowej stronie głównej WP.pl

Zmiany na stronie głównej Wirtualnej Polski to niewielkie, korzystne modyfikacje, porządkujące lepiej treści dostępne w witrynie i eksponujące te najpopularniejsze, m.in. materiały wideo - oceniają dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych agencji interaktywnych.

W-11, fot. TVN W-11, fot. TVN

Maciej Jastrzębski, dyrektor SEM w ProofClick / Codemedia

Nowa wersja WP.pl to mała rewolucja w porównaniu z tym co oferował nam ten serwis do tej pory. Ideą przyświecającą zmianom miało być zwiększenie przejrzystości i czytelności serwisu.

Efekt końcowy jest niezły - wprawdzie całość mocno pachnie o2 (co dziwne nie jest, ale nie jestem fanem tego stylu), ale prawie udało uniknąć się wrażenia bałaganu, które zawsze odczuwam odwiedzając wspomniany serwis. Prawie, ponieważ w mojej opinii im dalej „w las” (dół serwisu) tym gorzej, ale to już chyba chroniczna przypadłość polskich serwisów.

Zmiany, które rzucają się w oczy od razu po wejściu na serwis to przede wszystkim podział newsów na dwa bloki i dużo mocniejsze ich wyeksponowanie. Jako mieszkańca Warszawy cieszy mnie sekcja poświęcona wydarzeniom w stolicy. Swoją część w nowej wersji WP.pl ma również dział poświęcony biznesowi - dzięki temu pojawia się szansa na zwiększenie dynamiki rozwoju BizTok, który to serwis i tak przecież szybko zyskuje popularność. Zresztą nie jest to jedyny serwis z dotychczasowej grupy o2, który będzie promowany teraz na wp.pl. Jest to ruch zrozumiały, tym bardziej, że nie tak dawno temu zrezygnowano z dodawania nowych treści na niektórych serwisach, które były już mocno kojarzone z Wirtualną Polską (m.in. niewiarygodne.pl, czy też nasygnale.pl). Wiernych czytelników uspokajano zapewnieniami, że treści o podobnej tematyce znajdą właśnie w nowej wersji serwisu.

Nowa sekcja wideo (i ogólnie zwiększenie treści wideo na serwisie) to również bardzo udane posunięcie. Zebranie wszystkich materiałów w jednym miejscu przede wszystkim porządkuje bazę wideo i sprawia, że internauta będzie chętniej korzystał z treści wideo. To zaś może w prosty sposób przełożyć się na zwiększenie liczby emitowanych reklam, co też zapewne leżało u podstaw podjęcia decyzji o stworzeniu swoistego „katalizatora” wideo.

 


Piotr Kozłowski, architekt informacji w GoldenSubmarine

Fuzja O2 i Wirtualnej Polski sprzed kilku miesięcy ma bardzo duże znacznie w kontekście wprowadzonych zmian na nowej stronie głównej WP.pl. Partnerstwo WP i O2 wzmocniło ich w konfrontacji z Onetem, jeżeli chodzi o potencjał reklamowy.

Redesign WP.pl jasno skupia się na handlowym podłożu transakcji, widać coraz większą spójność pomiędzy portalami - w szczególności w kwestii formatów reklamowych. Nowa odsłona homepage’a poprawia jego czytelność, zwiększa nacisk na treści wizualne, które bardziej teraz dominują. Dobry efekt dało także poszerzenie layoutu.

Odświeżenie strony głównej oceniam pozytywnie. Jeżeli miałbym pokusić się o dalsze spekulacje odnośnie kierunku zmian to myślę, że będzie to jeszcze większe upodobnianie się portalu do o2.pl, na pewno pod kątem contentu wideo czy rozwiązań pozwalających na ujednolicenie pracy biur reklamy obu witryn.

 


Konrad Łapin, prezes FSi

Nowa wersja portalu to kilka korzystnych zmian. Cieszy płaska, zgodna z obecnymi trendami  ikonografia, uprzywilejowanie treści wideo i nieco wyraźniejsza hierarchizacja informacji. Na uwagę zasługują dostosowanie do szerokości ekranowej 1280 px i ograniczona responsywność (wariant powyżej 1024 px to tylko głównie zmiana wielkości elementów), umożliwiająca wykorzystanie większego obszaru ekranu.

Może szkoda, że na tym poprzestano, nie przygotowując również wersji tabletowej. Dziwi to tym  bardziej, że WP zawsze zbierała pochwały za aplikację mobilną i stronę w wersji na telefony.

Niestety, w portalu nadal panuje chaos wywołany natłokiem informacji i reklam (zwłaszcza w dolnej części strony). Razi ogromna ilość nagłówków w poszczególnych sekcjach. Brak tu oddechu, a dbałość o wygodę użytkownika wyraźnie ustąpiła miejsca względom ekonomicznym. Korzystając z nowej wersji WP ma się nieodparte wrażenie, że ważniejsza niż czytelnik stała się reklama i próba „upakowania” informacji za wszelką cenę.

 


Grzegorz Steć, UX project manager w Infinity Group

Plusem jest zwiększenie szerokości serwisu. Dzięki temu na sprzęcie o wyższej rozdzielczości serwis prezentuje się znacznie korzystniej. Zdecydowane zmiany w górnej części strony - i to zmiany w dobrym kierunku: duże, wymowne zdjęcia, dwa najważniejsze tematy widoczne na „dzień dobry” to tyle, ile powinien otrzymać użytkownik na start. Poniżej kolejny moduł zdjęciowy - dobry kierunek. Natomiast pozostała część strony krzyczy o więcej zmian. Poniżej szablon pozostaje praktycznie nietknięty.

Na plus decyzja o mocniejszym wykorzystaniu wideo, co jest zgodne z trendami w serwisach newsowych i w internecie w ogóle. Ale wciąż materiałów tych jest niewiele i są słabo widoczne wśród innych treści. Jeśli WP.pl zależy też na młodszych użytkownikach, to obecność wideo w portalu powinna być zdecydowanie bardziej śmiała.

 


Wacław Wykrytowicz, chief business development officer w Przeagencji

Nowa odsłona WP.pl to raczej ewolucja niż rewolucja. Przede wszystkim w oczy rzuca się olbrzymi header na którym zajawiane są najważniejsze wiadomości dnia, a pod nim dwa paski informacji. Strona bardzo dobrze reaguje na zmianę rozdzielczości. Docenią to zwłaszcza starsze osoby, które na panoramicznym ekranie mają teraz do dyspozycji na prawdę sporej wielkości czcionkę. Podoba mi się dyskretne, ale czytelne oznaczenie materiałów zawierających video.

Całość zmian oceniam pozytywnie. Osobiście spodziewałem się większej integracji z serwisami Grupy. Sądzę, że w kolejnej odsłonie to już na pewno nastąpi.

 


Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biura Podróży Reklamy

Zmiany w szacie graficznej strony głównej wp.pl pod względem czytelności serwisu są krokiem w dobrą stronę. Duże nagłówki, duże elementy graficzne są dziś w sieci bardziej pożądane niż mała czcionka. Jest szerzej, więcej wideo - zgodnie z trendami. Siatka jak na portal jest poprawna. Natomiast kompozycja zdjęć z nagłówkami i pozostałymi elementami serwisu daje wrażenie pewnej krzykliwości. Są to kwestie kompozycji obrazków z przyciskami i tytułami oraz kompozycje obrazków względem siebie. Rzecz łatwa i szybka do zmiany i też mało reprezentatywna pod względem oceny. Niemniej, takie rozwiązanie może budzić skojarzenia z o2.pl, w szczególności z poprzednimi wcieleniami strony głównej. Zwłaszcza, że nakłada się na to jeszcze jeden element czyli przekierowania do serwisów stanowiących niezależne brandy (na przykład Biztok.pl). Pewna krzykliwość komunikacji oraz brak spójności w zakresie brandów nie kojarzą mi się z kierunkiem premium. Ale na pewno ludzie z o2.pl czy teraz wp.pl wiedzą co robią. I dysponują też wiedzą empiryczną z ewolucji portalu o2.pl. Z pewnością jest to przemyślana strategia, wdrożona przez fachowców, którzy decydując się na taki czy inny kierunek mają w ręku znacznie więcej informacji i wiedzy niż wielu oceniających, w tym ja.

Dla mnie osobiście nową wartością wśród portali byłaby zmiana WP.pl bardziej w kierunku NaTemat.pl czy TVN24.pl. Ludzie uwielbiają skrolować. Większa ilość światła sprzyja konsumpcji treści. Wydaje mi się, że w długim dystansie portale będą musiały coraz bardziej różnić się od siebie i, że to WP.pl i Interia.pl będą musiały odsuwać się od Onetu, który na firmamencie portalowym świeci najjaśniej. W mojej opinii strategia bycia drugim, trzecim portalem podobnym do pierwszego może być na dłuższą metę mało skuteczna jeśli chodzi o sukces. Kto pierwszy odważy się zrobić poważne zmiany zyska lub nie straci. Trzymam kciuki za Wirtualną Polskę. Do tej pory z portali wybierałem Onet.pl, ale chętnie będę wstukiwał sobie od czasu do czasu WP.pl. Muszę mieć jednak powody.

 


Łukasz Wołek, CEO Eura7

Zalety nowej strony głównej WP.pl to większe fonty, większe zdjęcia, nowocześniejszy design. Wyraźna zmiana nagłówkowych piktogramów w stronę stylistyki iOS 7. Dobrym rozwiązaniem jest wyraźna ekspozycja materiałów wideo w wersji desktopowej, a przesunięcie ich na drugi plan w wersji mobilnej. Nie podoba mi się to, że zlikwidowano szare tła, które w poprzedniej wersji określały wybrane obszary tematyczne. Teraz wszystkie treści prezentowane są na białym tle, przez co cały projekt ogólnie traci na czytelności.

Dołącz do dyskusji: Lifting na plus - interaktywni o nowej stronie głównej WP.pl

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
bardzo słaba ta zmiana
0 0
odpowiedź
User
...
Rynek pozytywnie przyjął główną WP, ale chyba najbardziej cieszy się z ogólnych zmian Onet. Z wypiekami na twarzy czekamy na megapanele kolejnych miesięcy...
0 0
odpowiedź
User
tomek
a od kiedy to tresci video sa najpopularniejsze? i dlaczego ich eksponowanie jest takie dobre?
0 0
odpowiedź