SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lokomotywa polskiej przedsiębiorczości

Niemal dwie trzecie wydatków w IT w ubiegłych dwóch latach miało miejsce w sektorze MSP - twierdzi IDC Polska.

Szczególnie szybko rośnie liczba średnich, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, które chcąc poprawić swoją konkurencyjność nie szczędzą środków na inwestycje w systemy wspomagające zarządzanie.

- Spośród ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej objętych badaniami IDC, Polska może pochwalić się największą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pół miliona średnich firm produkcyjnych wydaje na nowoczesne rozwiązania informatyczne dwa razy więcej niż półtora miliona firm działających w segmencie sprzedaży hurtowej – mówi Jarosław Smulski, analityk polskiego oddziału firmy badawczej IDC. Badania użytkowników końcowych prowadzone przez IDC Polska wskazują, że w firmach należących do sektora MSP brakuje wielu aplikacji, uważanych już za standard w dużych przedsiębiorstwach. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa starają się osiągnąć zbliżony poziom rozwoju informatycznego mocno inwestując w IT.

Rynek przedsiębiorstw średniej wielkości tj. zatrudniających od 50 do 250 pracowników, cieszy się rosnącym zainteresowaniem producentów i dostawców oprogramowania wspomagającego zarządzanie. Inwestycja w zintegrowany system coraz częściej staje się warunkiem przetrwania na rynku krajowym i unijnym oraz niezbędnym czynnikiem utrzymania konkurencyjności dla firm eksportujących swoje produkty i usługi poza UE.

Wśród systemów dla średnich firm przewagę zyskują rozwiązania bazujące na znajomości procesów odbiorcy usługi (rozwiązania branżowe) oraz systemy wydajne i otwarte, sprawnie zarządzające strukturą przedsiębiorstwa. Rozwijane przez nas produkty SPRINT stanowią wstępnie skonfigurowany system SAP dostosowany do potrzeb konkretnych branż – mówi Krzysztof Justynowicz, Dyrektor Handlowy firmy 7milowy, wyróżnionej przez SAP Polska za największą sprzedaż licencji oprogramowania SAP w sektorze MSP w 2005 roku.

Systemy prekonfigurowane są przeznaczone dla dynamicznie rozwijających się firm średniej wielkości. Takie oprogramowanie pozwala uporządkować procesy biznesowe w firmie od zarządzania produkcją, poprzez logistykę i sprzedaż, po kontroling i księgowość. Istotną zaletą systemu prekonfigurowanego jest możliwość skorzystania z tzw. „najlepszych praktyk biznesowych”, czyli rozwiązań funkcjonujących u najbardziej znanych przedsiębiorstw z danej branży. Wdrożenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie daje możliwość wzmocnienia dynamiki rozwoju firmy i osiągnięcia sporych oszczędności.

System zarządzania jest narzędziem, bez którego wielu firmom trudno się obejść – twierdzi Kurt Montgomery, Prezes Zarządu 7milowy sp. z o.o. Rozważając wdrożenie warto jednak traktować je nie tylko jako proces informatyzacji firmy, ale jako projekt biznesowy służący poprawie zarządzania. Korzyści z posiadania systemu zależą od determinacji samej firmy. Te najczęściej wymieniane przez klientów odnoszą się do poprawy jakości prognozowania, redukcji i optymalizacji wykorzystania zapasów średnio od 10% - 30% oraz do poprawy wydajności pracy ludzi i maszyn związanej z odpowiednim planowaniem produkcji. Skutkiem zmian jest wzrost efektywności firmy i poprawa wskaźnika satysfakcji klienta, mierzonego realizacją przyrzeczonych terminów dostaw.

Inwestycje w systemy wspomagające zarządzanie ułatwiają przystępne formy finansowania – od wsparcia banku, poprzez leasing, aż po środki unijne. Firmy wdrożeniowe najczęściej oferują preferencyjne warunki pozyskania kredytu, umożliwiającego sfinansowanie 100% wartości inwestycji (koszty usług wdrożeniowych, licencji, serwerów). Inną opcją finansowania wdrożenia jest leasing, który dotyczy przede wszystkim platformy sprzętowej (serwerów), stanowiących zwykle 20-25% wartości całej inwestycji. Zaletą leasingu są korzyści podatkowe (raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu).

Coraz więcej firm korzysta również z funduszy unijnych. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, UE finansuje projekty rozwojowe, do których zaliczają się inwestycje w systemy zarządzania (ERP). Sfinansować można zarówno usługi wdrożeniowe, jak i zakup licencji oraz sprzętu. Aby starać się o środki unijne, trzeba zdecydować się na innowacyjne i prorozwojowe rozwiązanie ERP oraz wybrać firmę wdrożeniową. Jeśli staramy się o środki z działania 2.1 SPO WKP, firma wdrożeniowa musi mieć odpowiednią akredytację UE. Następnie należy przygotować wniosek zgodnie z formalnymi wymogami Unii Europejskiej.

Firma badawcza IDC przewiduje, że w najbliższych latach dynamika wydatków na technologie IT w sektorze MSP będzie większa od średniej dla wszystkich przedsiębiorstw. IDC szacuje, że taki trend będzie się utrzymywał w kolejnych latach i sektor ten ma szansę stać się jedną z lokomotyw rozwoju polskiej informatyki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lokomotywa polskiej przedsiębiorczości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl