SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LPR: Postawić Balcerowicza przed Trybunałem

PiS może poprzeć wniosek LPR o postawienie Balcerowicza przed Trybunałem Stanu.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) poprze wniosek Ligi Polskich Rodzin (LPR) dotyczący postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) przed Trybunałem Stanu, jeśli okaże się, że taka inicjatywa ma „mocne podstawy” prawne, wynika z czwartkowych wypowiedzi szefa klubu parlamentarnego PiS Przemysława Gosiewskiego.

„Mamy jasną ocenę moralną zachowań pana Balcerowicza. Natomiast gdy wpłynie projekt uchwały, będziemy ją oceniać pod kątem tego, jakie są podstawy prawne do pociągnięcia do odpowiedzialności pana Balcerowicza i będziemy na ten temat rozmawiać. Jeżeli te podstawy będą, będziemy wówczas podejmowali w tym zakresie decyzje” – powiedział Gosiewski podczas konferencji prasowej.

„Jak będą mocne podstawy, oczywiście, będziemy w tym zakresie pozytywnym okiem patrzyli na tę inicjatywę” – podkreślił klubu PiS.

Według Gosiewskiego, takimi sprawami może zajmować się nie tylko Trybunał Stanu, ale także prokuratura.

Liga Polskich Rodzin (LPR) ogłosiła wcześniej w czwartek, że chce zgłosić projekt uchwały o postawieniu Balcerowicza przed Trybunałem Stanu, ponieważ według tej partii szef NBP m.in złamał Prawo bankowe.

Szef LPR Roman Giertych powiedział, że chce, by wniosek o postawienie Balcerowicza przed Trybunałem został przegłosowany na następnym posiedzeniu Sejmu. Trybunał miałby wyjaśnić sprawę do końca kwietnia. Giertych dodał, że LPR chce, by Trybunał zakazał Balcerowiczowi pełnienia funkcji publicznych.

Według LPR, środowa decyzja Balcerowicza, jako szefa Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) o wykluczeniu z obrad KNB wiceministra finansów Cezarego Mecha, była złamaniem Prawa bankowego.

Balcerowicz wykluczył Mecha z obrad KNB dotyczących wniosku UniCredito Italiano, dotyczącego zgody na wykonywanie praw głosu z 71,03% akcji Banku BPH, na wniosek UCI, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny.

Ponadto głos Balcerowicza przesądził w środę także o oddaleniu wniosku Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) o dopuszczenie przedstawiciela resortu do obrad w charakterze strony.

KNB postanowiła w środę kontynuować posiedzenie dotyczące wniosku UCI w przyszłą środę, aby tym samym dać możliwość prezesowi UCI Alessandro Profumo odpowiedzi na pytania członków KNB po zapoznaniu się ze wszystkimi materiałami.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku.

Polski rząd jest przeciwny fuzji, argumentując, że UCI łamie przepisy dwóch ustaw, w tym Prawa bankowego oraz umowę prywatyzacyjną Banku Pekao SA z 1999 roku, w której włoski inwestor zobowiązał się, że w ciągu 10 lat nie będzie inwestował w konkurencyjny bank w Polsce, jeśli będzie posiadał jeszcze co najmniej 10% akcji Pekao SA.

W ub. tygodniu prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że rozpoczyna poszukiwanie kandydata na prezesa NBP, który zastąpi na tym stanowisko Balcerowicza. Kadencja obecnego szefa banku centralnego kończy się w styczniu 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LPR: Postawić Balcerowicza przed Trybunałem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl