SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

LPR: uprawnić redaktorów do wglądu w teczki

LPR chce, aby redaktorzy naczelni mogli ubiegać się w IPN o wgląd do teczek każdej osoby publicznej.

Dotyczy to zarówno redakcji prasowych, jak radiowych i telewizyjnych.

Sekretarz klubu parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin Wojciech Wierzejski powiedział, że Liga chce także, aby podobne uprawnienia miały władze partii politycznych w stosunku do swoich członków. Według niego ma to zapobiec "wojnie na teczki" pomiędzy ugrupowaniami, szczególnie w perspektywie ewentualnej kampanii wyborczej.

Zgodnie z proponowaną przez LPR poprawką do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej prezes IPN musiałby w ciągu 30 dni ustosunkować się do takich wniosków.

Poseł Ligi zaapelował także do władz partii, które mają podpisać pakt stabilizacyjny, aby ujawniły przeszłość swoich członków. Wierzejski podkreślił, że upubliczenienia teczek Liga oczekuje w pierwszej kolejności od premiera, prezydenta i prezesa PiS.

Zgodnie z trzecią poprawką Ligi IPN ma z urzędu wszczynać postępowanie w sprawie pomówienia narodu, państwa polskiego bądź grupy obywateli o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Wierzejski powiedział, że Liga chce podpisać pakt w tym tygodniu. Poseł LPR dodał, że przyjęcie przez Sejm poprawek do ustawy o IPN jest jednym z pięciu warunków Ligi od których uzależnia ona podpisanie paktu. Pozostałe to ustawa o tak zwanym "senioralnym", pakiet ustaw prorodzinnych, ustawa o wykorzystaniu paliw odnawialnych w pracach polowych i pakiet ustaw wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa. Wierzejski dodał, że większość z nich uzyskała już akceptację PiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LPR: uprawnić redaktorów do wglądu w teczki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl