SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

M.Mataczyński zrezygnował z przewodniczenia RN PKN Orlen

Przewodniczący rady nadzorczej PKN Orlen Maciej Mataczyński zrezygnował ze swojego stanowiska, gdyż jako jedyny z RN sprzeciwia się odwołaniu prezesa spółki Igora Chalupca.

Wynika z jego czwartkowego oświadczenia.

„W tym momencie pozostałem jedynym członkiem Rady Nadzorczej, który sprzeciwia się odwołaniu Prezesa Igora Chalupca i zmianom w Zarządzie spółki. Nie chcę utrudniać prac Rady Nadzorczej ale jednocześnie muszę wyrazić swój głęboki sprzeciw wobec działania, które nie służy dobru spółki”- czytamy w oświadczeniu Mataczyńskiego.

„W związku z powyższym składam rezygnację ze stanowiska Przewodniczącego Rady Nadzorczej PKN Orlen SA tak aby umożliwić mojemu następcy zwołanie następnego posiedzenia Rady Nadzorczej, by odbyło się w terminie ustalonym w harmonogramie prac Rady Nadzorczej PKN Orlen SA”- czytamy dalej.

Mataczyński napisał, że od trzech miesięcy narastał spór pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa a nim, dotyczący zmian na stanowisku prezesa zarządu PKN Orlen.

„Uważam, że w trakcie wyjątkowo trudnej operacji gospodarczej jaką jest przejmowanie przez PKN Orlen SA rafinerii w Możejkach spółce potrzebna jest przede wszystkim stabilizacja zarządzania. Przejmowanie Możejek nie ma swojego precedensu w polskiej gospodarce zarówno co do skali jak i geopolitycznej złożoności przedsięwzięcia”- podkreśla w oświadzceniu.

Mataczyński zaznaczył w oświadczeniu, że dobrze ocenia pracę Igora Chalupca i kierowanego przez niego zarządu. W jego opinii zespół ten jest w stanie zakończyć proces przejęcia Możejek w sposób zwiększający wartość spółki dla akcjonariuszy i zwiększający bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Przypomniał, że inwestycja, którą dziś wspiera cała Polska początkowo z trudem znajdowała szerszą akceptację i tylko dzięki determinacji zarządu proces ten jest dziś tak zaawansowany.

Według Mataczyńskiego, przyczyny dla których akcjonariusz kontrolujący domaga się odejścia prezesa zarządu PKN Orlen nie są związane z oceną pracy Igora Chalupca jako menedżera, a jego zdaniem powinny być to jedyne kryteria jakimi powinna kierować się rada nadzorcza.

"Jako niezależny członek Rady Nadzorczej PKN Orlen SA i jej przewodniczący zobowiązany jestem przepisami prawa i dobrymi praktykami do służenia dobru spółki. Członek Rady Nadzorczej ma obowiązek lojalności w stosunku do spółki i nie może ulegając czymkolwiek naciskom działać w sposób, który w jego przekonaniu nie służy jej interesowi"- głosi oświadczenie.

Pod koniec czerwca ZWZ PKN Orlen powołało Macieja Mataczyńskiego, dotychczasowego członka rady nadzorczej na przewodniczącego rady nadzorczej. ZWZ powołało także w skład rady przy poparciu Skarbu Państwa Ryszarda Sowińskiego oraz Wiesława Rozłuckiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: M.Mataczyński zrezygnował z przewodniczenia RN PKN Orlen

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl