SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ma powstać Polska Grupa Energetyczna

MSP, MinGosp, zarządy spółek i związkowcy rozmawiają o utworzeniu PGE.

Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), Ministerstwa Gospodarki, zarządy spółek i związkowcy rozmawiali w czwartek w Lublinie na temat utworzenia Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), a w piątek rozmowy, w ramach komisji trójstronnej, przeniosły się do Bełchatowa, wynika z informacji resortu skarbu.

„Do późnych godzin nocnych 19 października 2006 roku w Lublinie trwało spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa, organizacji związkowych i zarządów spółek, które mają wejść w skład Polskiej Grupy Energetycznej” – czytamy w komunikacie resortu.

MSP podało, że przedmiotem spotkania było omówienie kwestii związanych z realizacją „Programu dla elektroenergetyki” w obszarze planowanej konsolidacji pionowej w ramach grupy PGE.

„Uważamy, że jest to kolejny krok na drodze budowy Polskiej Grupy Energetycznej. Znamy postulaty strony społecznej i zarówno strona rządowa, jak i zarządy spółek chcą wyjść im naprzeciw” – powiedział Michał Krupiński, wiceminister skarbu odpowiedzialny za sektor energetyczny, cytowany w komunikacie.

MSP podało, że po spotkaniu strony uzgodniły, iż konsultacje społeczne prowadzone będą przed procesem konsolidacji pionowej, rozumianej jako data podwyższenia kapitału zakładowego spółki konsolidującej poprzez wniesienie akcji spółek konsolidowanych.

Według obecnych zamierzeń, spółką tą będzie spółka-córka Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), do której zostaną wniesione akcje tzw. spółek parterowych, czyli BOT Górnictwo i Energetyka, Zespołu Elektrowni Dolna Odra i ośmiu zakładów energetycznych.

„Rozstrzygnięcie kwestii akcji pracowniczych w sposób prawnie wiążący, uzgodniony ze stroną związkową, zarówno na szczeblu Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej, jak i w łączonej grupie spółek nastąpi przed datą podwyższenia kapitału zakładowego spółki konsolidującej poprzez wniesienie akcji spółek konsolidowanych” – czytamy dalej.

Komunikat podaje, że uczestnicy spotkania zobowiązują się podjąć działania zmierzające do udostępnienia pracownikom akcji spółki konsolidującej w zamian za akcje spółek konsolidowanych.

„Aktualnie trwają analizy prawne w kwestii wypracowania rozwiązań szczegółowych. Strony wyrażają wolę znalezienia formuły prawnej udostępnienia akcji pracownikom Polskich Sieci Elektroenergetycznych” – głosi też komunikat.

Na początku sierpnia Krupiński poinformował, że oferta publiczna do 35% akcji PGE może zostać przeprowadzona w 2008 roku.

Wiceminister powiedział wówczas, że PGE ma mieć przychody na poziomie ok. 20 mld zł po roku 2010. Ma być zdolna do inwestowania 3-4 mld zł rocznie, a skumulowana wielkość inwestycji do 2011 ma wynieść 17 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ma powstać Polska Grupa Energetyczna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl