SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Piątek kontra „Newsweek”: tekst Pawła Reszki o „Macierewiczu…” to nierzetelny półpaszkwil. Reszka: to wolność słowa

Tomasz Piątek zarzucił Pawłowi Reszce z „Newsweek Polska”, że jego artykuł o książce Piątka „Macierewicz i jego tajemnice” jest nierzetelny i zawiera jego nieautoryzowane wypowiedzi. Swoje zastrzeżenia Piątek wyraził w liście do Tomasza Lisa zamieszczonym w „Gazecie Wyborczej”. - Rozumiem, że Tomkowi nie podoba się mój artykuł na jego temat, a mnie nie podoba się jego książka o Antonim Macierewiczu, choć jego inne książki są bardzo dobre. Wolność słowa - komentuje to Paweł Reszka.

Tomasz Piątek, fot. youtube Article

Artykuł Pawła Reszki o Tomaszu Piątku i jego książce „Macierewicz i jego tajemnice” jest okładkowym materiałem w bieżącym numerze „Newsweek Polska”. W tekście „Człowiek, który walczy z szefem MON” Reszka opisał książkę Piątka, wyliczył też zastrzeżenia wobec niej - zarówno swoje, jak i kilku innych dziennikarzy (wypowiadali się anonimowo). - Wiele twardych tez - ale niekoniecznie dobrze uzasadnionych. Przykładów jest wiele - stwierdził dziennikarz „Newsweeka”. Szczegółowo opisał kilka z tych przykładów. - Książka Piątka ma mnóstwo niedoróbek. Jednak obracanie dyskusji nad nią w kpię byłoby błędem. Zbyt wiele jest tam niepokojących informacji i celnych pytań - zaznaczył w innej części swojego tekstu.

Paweł Reszka dodał, że niedługo po premierze książki Antoni Macierewicz złożył zawiadomienie do departamentu wojskowego prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Piątka („Ta książka złożona jest z samych kłamstw i pomówień” - argumentował wiceszef MON Michał Dworczyk”), czemu we wspólnym liście do Macierewicza sprzeciwiło się dziesięć międzynarodowych organizacji dziennikarskich.

Dziennikarz „Newsweeka” przypomniał też pokrótce problemy Piątka z uzależnieniem od narkotyków, jego dorobek literacki oraz aktywność publicystyczną w ostatnich latach, m.in. audycję satyryczną prowadzoną razem z Piotrem Najsztubem w TOK FM (latem ub.r. żartowali w niej z autentycznych wierszy żołnierzy AK, za co szybko przeprosili) oraz list wysłany cztery lata temu do reklamodawców „Do Rzeczy” z zarzutem, że promują się w piśmie zamieszczającym teksty homofobiczne (po tym liście współpracę z Piątkiem zerwała „Krytyka Polityczna”).

W artykule zacytowano kilka wypowiedzi Tomasza Piątka udzielonych Pawłowi Reszce. Dziennikarz „Newsweeka” opisał, że jedną z rozmów zaczął od stwierdzenia: „Nie podoba mi się twoja książka o Macierewiczu”. Z drugiej strony aznaczył, że książka odniosła duży sukces rynkowy - sprzedała się już w 160 tys. egz.

W sobotnio-niedzielnym wydaniu „Gazety Wyborczej” znalazł się list Tomasza Piątka do Tomasza Lisa, redaktora naczelnego „Newsweek Polska”, dotyczący artykułu Pawła Reszki. Autor książki o szefie MON zarzuca dziennikarzowi tygodnika, że nierzetelnie opisał ich rozmowy, pomijając te fragmenty wypowiedzi Piątka, w których odpowiadał na zastrzeżenia dotyczące jego książki. Zaznacza, że spotkał się z reporterem trzykrotnie i poprosił o autoryzację swoich wypowiedzi.

- Gdy przeczytałem tekst, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Z naszych rozmów zostały strzępki zdań, które nie oddają ani ducha, ani meritum konwersacji. W tekście pan Reszka stawia mi zarzuty, ale nie cytuje odpowiedzi, których udzieliłem mu podczas naszych spotkań - stwierdza Piątek. Dodaje, że dziennikarz „Newsweeka” nie zdołał przesłać mu wypowiedzi do autoryzacji, a zapytany o to w niedzielę (już po zamknięciu nowego wydania tygodnika) tłumaczył, że wysłał mu SMS-owo prośbę o przesłanie adresu mailowego. - Czasem tak się dzieje, że nie dostaję SMS-ów przez kilka dni, a potem naraz przychodzi do mnie kilkanaście opóźnionych wiadomości. Ale przecież Paweł Reszka miał mój numer telefonu. Czemu nie zadzwonił? „Pomyślałem, że jak nie odpowiadasz, to olałeś” - usłyszałem - opisuje autor „Macierewicza i jego tajemnic”.

Tomasz Piątek analizuje szczegółowo kilka wątków książki, które jego zdaniem zostały nierzetelnie zrelacjonowane przez Pawła Reszkę, m.in. kwestię dowodów współpracy Roberta Luśni z SB i tego, czy Antoni Macierewicz wiedział o niej już na początku lat 90. i pomógł ją ukrywać. - Po pierwsze, wyrywa z kontekstu drobne fragmenty mojej książki, które z tego powodu muszą brzmieć nielogicznie - ocenia Piątek dziennikarza „Newsweeka”. - Po drugie, Paweł Reszka bagatelizuje podane przeze mnie dowody, czasem wręcz chowa je pod dywan. (…) W tych kilku fragmentach, w których Reszka odnosi się nie do mojej osoby, lecz do mojej książki, zarzuca mi nierzetelność. Ale sam jest przy tym nierzetelny - wylicza pisarz.

Piątek nie ukrywa, że jest zawiedziony tym, że taki tekst ukazał się w „Newsweeku”, chociaż zaznacza, że nie jest to paszkwil w odróżnieniu od artykułów o jego książce zamieszczonych w „Do Rzeczy” i „Gazecie Polskiej”. - Ale w niektórych fragmentach zakrawa na półpaszkwil. Autor przyznaje, że Macierewicz powinien się tłumaczyć z wielu okoliczności, o których piszę w mojej książce. Ale równocześnie stara się mnie zdyskredytować. Bezpodstawnie zarzuca mi nierzetelność i ukazuje mnie jako chciwego maniaka. Nie jest to ładne - komentuje.

Co na to Paweł Reszka? Dziennikarz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapewnił, że przed zamknięciem wydania „Newsweeka” starał się uzyskać autoryzację wypowiedzi Tomasz Piątka. - W piątek o godz. 13:46, jak skończyłem pisać tekst, wysłałem mu SMS-a o treści: „Dasz maila? Prześlę Ci wypowiedzi”. Nie odpowiedział na ten SMS, w niedzielę mówił mi, że w ogóle go nie dostał - przekazał nam Reszka.

- Tomek Piątek ma prawo do oceniania mojego tekstu o nim, tak samo jak ja mam prawo do oceniania jego książki. Rozumiem, że Tomkowi nie podoba mi się mój artykuł na jego temat, a mnie nie podoba się jego książka o Antonim Macierewiczu, choć jego inne książki są bardzo dobre. Wolność słowa - komentuje. Zaznacza, że pisząc artykuł o książce w kontekście całego dorobku zawodowego Tomasza Piątka miał prawo wybrać te z jego wypowiedzi, które pasowały mu do takiej koncepcji, a niekoniecznie oddawały przebieg jego rozmów z Piątkiem.

W artykule Reszki znalazła się też krótka wypowiedź anonimowej dziennikarki „Gazety Wyborczej”, że redakcja dziennika była już zmęczona przygotowywanymi przez Tomasza Piątka artykułami o podejrzanych powiązaniach Antoniego Macierewicza (ukazywał się one w ub. i br.). Do tego fragmentu w poniedziałek odniosła się Aleksandra Klich, zastępca redaktora naczelnego „GW”, w krótkim wpisie facebookowym adresowanym do Tomasza Lisa.

- Jako szefowa „Magazynu Świątecznego” „Gazety Wyborczej” i wicenaczelna tejże zapewniam Pana, że nas nie da się łatwo zmęczyć, a współpraca z Tomkiem to sama przyjemność zarówno towarzyska, jak intelektualna. A fakt, że to w naszej gazecie Tomek opublikował najważniejsze swoje teksty śledcze to powód do naszej chwały i dumy. Tym bardziej, że Czytelnicy, zarówno papierowej wersji „GW”, jak internetowej, doceniają jego pisanie - każdy jego tekst to zwiększona sprzedaż - napisała Aleksandra Klich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Piątek kontra „Newsweek”: tekst Pawła Reszki o „Macierewiczu…” to nierzetelny półpaszkwil. Reszka: to wolność słowa

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pomyślmy
wyborcza - Michnika gazeta tak? tak twierdzi. nie produkuję więc nie wiem. nawet nie dotykam. Newsweek nie jest gazetą Lisa. tak mniej więcej wydaje mi się
jest dosyć mocno osadzony. z tego co się orientuję
może za mocno. nie wiem czy jest nam potrzebny. czy świat kręci się wokół Lisa?
21 23
odpowiedź
User
a więc objawił się
nowy pożyteczny idiota pisowski. Sztucznie budowana symetryzacja sceny politycznej – ach, jaki ja jestem obiektywny, prawdziwy ze mnie dziennikarz, dowalę też stronie wolnościowej – narobiła już wystarczająco dużo szkód, żeby w obecnej sytuacji watro ją było kontynuować.
Newsweeku, pora się zastanowić, wspomnijcie kościelne kunktatorstwo PO, ambony zaagitowały choć na jednej mszy wyborczej!?
19 38
odpowiedź
User
wydaje mi się
będzie jak z Wałęsą. warto się postarać i poukładać rzeczywistość póki czas.
ja nie wiem ale wy wiecie. omerta?
12 15
odpowiedź