SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa „Magazynu śledczego Anity Gargas” zaatakowana na spotkaniu KOD-u z Adamem Michnikiem (wideo)

Reporter i operator „Magazynu śledczego Anity Gargas” zostali zaatakowani przez uczestników spotkania Komitetu Obrony Demokracji w Gorzowie Wielkopolskim, kiedy próbowali zadać pytanie redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej” Adamowi Michnikowi. Organizatorzy tłumaczą, że dziennikarze mogli nagrywać całe wydarzenie i przekazywać pytania na kartkach, a na wywiad po spotkaniu Michnik się nie zgodził.

fot. TVPArticle

Do zajścia doszło w poniedziałek na spotkaniu z Adamem Michnikiem zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji w Gorzowie Wielkopolskim. Zrelacjonowano je we wczorajszym wydaniu „Magazynu śledczego Anity Gargas” w TVP1.

Prowadząca wyjaśniła, że reporter i operator pojechali tam, żeby przygotować materiał do filmu dokumentalnego o historii „Gazety Wyborczej”, którego realizację dyrektor programowy TVP Piotr Gursztyn zapowiedział pod koniec ub.r. Ekipa uzyskała akredytację od organizatorów.

W nagraniu pokazano, jak po zakończeniu dyskusji z uczestnikami, przy prawie pustej sali, mężczyzna przedstawiający się jako organizator stanowczo prosił reportera TVP o wyjście. - Już nie, już się skończyło. Wolny kraj był wtedy, jak był czas na zadawanie pytań - tłumaczył mu.

Kiedy reporter zdołał podejść do Adama Michnika i chciał go zapytać o archiwa MSW, stojące obok osoby odpychały operatora i zasłaniały obiektyw kamery. - Powiedziałem, że wyjść! - krzyknął organizator. - Ej, pisowcy. To trzeba być w porządku, wy pisowskie mordy! - usłyszeli dziennikarz i operator, gdy wychodzili z sali.

W „Magazynie śledczym” poinformowano, że podczas zajścia uszkodzono kamerę, a operator został uderzony pięścią w głowę. - Złożyliśmy w prokuraturze stosowne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - dodano.

Zupełnie inaczej tę sytuację opisał organizator spotkania z Michnikiem. Na fanpage’u gorzowskiego oddziału KOD-u wyjaśnił, że ekipa TVP co prawda uzyskała pozwolenie na relacjonowanie wydarzenia, ale na określonych zasadach, które potem naruszyli.

- W umowie ustnej (telefonicznej) uzgodnione zostało, że „redaktorzy” przed rozpoczęciem spotkania z naszym gościem, zgłoszą się do zarejestrowania z imienia i nazwiska, jako uczestnicy wydarzenia, czego nie uczynili i tylko z grzeczności organizatora nie zostali usunięci ze sali. Wg powyższych zasad udział w spotkaniu wzięło około dwustu pięćdziesięciu zarejestrowanych uczestników, tylko dwie osoby się wyłamały z tych zaleceń organizacyjnych, te osoby to „redaktorzy” TVP - zrelacjonował organizator. - Panom „redaktorom”, nikt nie przeszkadzał nagrywać ok. dwugodzinnego spotkania i zadawać pytania wg ustalonego przez organizatora sposobu, tzn. na rozdawanych kartkach opisanych „Pytania do Adama Michnika” należało zapisać pytanie i przekazać do organizatora. W ten sposób odczytane zostały wszystkie pytania uczestników spotkania, nawet te niewygodne, jak stwierdził sam Pan Adam - dodał.

Według niego poda koniec spotkania reporter TVP chciał zmienić te zasady „twierdząc, że on w imieniu TVP, a innym razem, że prywatnie, jako student ma prawo, kiedy chce i jak chce zadawać pytania do red. A. Michnika”. Redaktor naczelny „GW” odmówił udzielenia mu wypowiedzi.

- Mimo tego „redaktor” uporczywie nalegał, jednocześnie drugi z panów „redaktorów” nagrywał całe zajście. W tej sytuacji panowie „redaktorzy” TVP zostali poinformowani przez organizatora, aby zakończyli swoją „zabawę” w redaktorów i wyłączyli kamerę, gdyż spotkanie zostało zakończone przez organizatora i od tego momentu osoby przebywające w towarzystwie red. A. Michnika, są osobami prywatnymi i nie życzą sobie filmowania, próbując jednocześnie uniemożliwiać nagrywanie zakrywając obiektyw kamery. Niestety doszło do przepychanek, gdyż „redaktorzy” utrudniając wyjście pozostałych osób ze sali stojąc w przejściu do wyjścia ciągle nagrywali uporczywie zadając swoje pytania przygotowane na kartce formatu A4 - opisano na fanpage’u.

 

Przypomnijmy, że 16 i 17 grudnia ub.r. podczas manifestacji przed Sejmem zagłuszano i zasłaniano kamery reporterom Telewizji Polskiej m.in. Przemysławowi Toczkowi i Michałowi Fitowi. Natychmiast skrytykowało to wielu dziennikarzy i Press Club Polska. W połowie stycznia stołeczna policja opublikowała zdjęcia ponad 20 osób, uzasadniając, że mogą one mieć związek z naruszeniem porządku prawnego podczas tych demonstracji. Niektóre z owych osób zgłosiły się na policję i złożyły zeznania.

Natomiast w maju ub.r. reporterka TVP Info Małgorzata Walczak była obrażana podczas demonstracji KOD-u, a w marcu br. uczestnicy demonstracji Obywateli RP utrudniali relację dziennikarce „Gazety Polskiej”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ekipa „Magazynu śledczego Anity Gargas” zaatakowana na spotkaniu KOD-u z Adamem Michnikiem (wideo)

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Tak PiS jednoczy Polaków.
odpowiedź
User
prawnik
Zastanawiam się, po co oni tam poszli? Celem zdobycia wiedzy, czy sprowokowania scysji?

Skoro umówili się na pewną formę współpracy i relacjonowania, powinni tej umowy dotrzymać.
odpowiedź
User
presiak
operatorka jest o kulach?! a kim jest ten młody człowiek, który mówi "jesteśmy dziennikarzami"? wszystko to fajnie zostało "uszyte".
odpowiedź