SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Magdalena Gaj: 1800 MHz dla Play to większa konkurencja na rynku

Uzyskanie przez firmę Play częstotliwości 1800 MHz doprowadziłoby do zwiększenia konkurencji między operatorami telefonii komórkowej - uważa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Konkurenci Play już te częstotliwości posiadają.

Magdalena Gaj

Magdalena Gaj

20 sierpnia Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił przetarg na częstotliwości 1800 MHz. Będzie można je wykorzystać do budowy sieci szybkiego internetu. Oferty można składać do 22 października.

Gaj powiedziała, że zainteresowane udziałem w przetargu są: Orange, T-Mobile, Polkomtel i Play. "Play nie ma częstotliwości 1800MHz, T-Mobile, Orange i Polkomtel ją mają. Trzeba też pamiętać, że oni świadczą na tych częstotliwościach usługi głosowe. Ta walka będzie o świadczenie na tych częstotliwościach usługi przesyłu danych, internetu. Więc wszyscy będą na równi startowali z internetem" - powiedziała dziennikarzom.

Przejęcia i porozumienia zawarte na rynku telekomunikacyjnym w Polsce spowodowały, że w paśmie 1800 MHz wytworzył się duopol. PTK Centertel oraz PTC powołały razem spółkę Networks! i posiadają 39,7 proc. zasobów częstotliwości z pasma 1800 MHz, a spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Mobyland, Centernet) posiadają 60,3 proc. częstotliwości z tego pasma.

"To, o co mi najbardziej chodzi w tym przetargu, to dostarczenie szybkiego internetu w krótkim czasie wszystkim obywatelom" - dodała Gaj. Przypomniała, że na częstotliwościach 1800 MHz można świadczyć usługi LTE, czyli szybkiego internetu. Dodała, że wynik przetargu przełoży się na sytuację konsumentów w perspektywie 1-1,5 roku od jego rozstrzygnięcia.

Kryteriami, które będą decydowały o rozstrzygnięciu przetargu, są: zachowanie warunków konkurencji, wysokość kwoty zadeklarowanej oraz wiarygodność finansowa. Najistotniejszym kryterium oceny będzie jednak zachowanie warunków konkurencji.

P4, operator sieci Play, nie ma w ogóle częstotliwości 1800 MHz, ale informował wcześniej, że jest tymi częstotliwościami zainteresowany.

Zdaniem Gaj, zainteresowany przetargiem jest też firma Emitel - operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Magdalena Gaj: 1800 MHz dla Play to większa konkurencja na rynku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
puo;j
co z tego, że szybki jak z limitem. To już wole pozostać przy tych 2 mega...
8 8
odpowiedź
User
Doser
Zacznijmy od tego czy będzie ich stać na wykorzystanie tych czestotliwości przy aktualny stawkach mtr które i tak lecą na dół. Chyba odpowiednie zaplecze na chwilę obecną ma tylko networks.
8 8
odpowiedź