SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Małgorzata Wyszyńska nową szefową „Wiadomości” TVP1

Małgorzata Wyszyńska objęła funkcję szefa „Wiadomości” TVP 1. Nastąpiło to na wniosek Iwony Schymalli, dyrektor Jedynki. Wyszyńska zastąpiła Jacka Karnowskiego z którym TVP rozwiązała w piątek umowę o pracę.

Małgorzata Wyszyńska nową szefową „Wiadomości” TVP1

Wg nieoficjalnych informacji cały zespół "Wiadomości" skompletowany przez Karnowskiego stracił w piątek pracę. Odwołana została także zastępczyni Karnowskiego, Marzena Paczuska. Zmiana nastąpiła w kierownictwie Jedynki - w czwartek stanowisko wicedyrektora TVP 1 straciła Dorota Macieja.

- Małgorzata Wyszyńska od kilku lat pracuje w newsach, była prowadzącą nie tylko "Wiadomości", ale i wielu audycji publicystycznych. Poza tym przedstawiła przekonującą i spójną koncepcję tego, jak "Wiadomości" mają teraz wyglądać - powiedziała Iwona Schymalla.

Nowa koncepcja - jak mówiła Schymalla - oznacza, że "Wiadomości" "mają przekazywać informacje zgodnie z zasadami rzetelności i etyki dziennikarskiej, szerzej wykorzystywać sieć korespondentów, podawać więcej informacji ekonomicznych". W dalszej perspektywie zmieniona ma być też scenografia.

Umowę z Jackiem Karnowskim telewizja rozwiązała niemal dokładnie rok po tym, jak został szefem "Wiadomości". Wówczas obejmował to stanowisko w efekcie zakończonego konfliktu o władzę w TVP. Kojarzonego z LPR prezesa Piotra Farfała zastąpili wtedy kolejno (jako p.o. prezesi) kojarzeni z PiS członkowie RN: Bogusław Szwedo i Tomasz Szatkowski, a następnie prezes Romuald Orzeł. Odkąd ten ostatni przed dwoma miesiącami został zawieszony w obowiązkach, a władzę w TVP przejęli ludzie kojarzeni z lewicą, trwały spekulacje na temat rychłego odwołania Karnowskiego.

Spekulacje te nasiliły się w połowie października, po zmianie dyrektora Jedynki. Zarząd TVP oświadczył wówczas, że oczekuje od Schymalli m.in. "przywrócenia standardów dziennikarskich w programach informacyjnych i publicystycznych oraz powrotu Jedynki na pozycję lidera, jako głównej anteny telewizyjnej w Polsce".

Na giełdzie potencjalnych szefów "Wiadomości" pojawiły się wówczas nazwiska innej byłej prezenterki "Wiadomości" Hanny Lis czy też obecnego rzecznika TVP Jacka Snopkiewicza.

Wyszyńska została w marcu zwolniona z "Wiadomości" właśnie przez Karnowskiego. Powodem miało być to, że słabo wypadała w badaniach wizerunkowych. Niezgadzająca się z tym Wyszyńska pozwała TVP do sądu pracy, zapowiadała też złożenie pozwów cywilnych. Jak powiedziała Schymalla, konflikt w tej sprawie zakończył się ugodą.

Po zwolnieniu w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówiła, że pod rządami Karnowskiego w "Wiadomościach" było tak źle jak nigdy i zarzucała, że wraz z nim do programu trafiła "spora grupa wsparcia", sprzyjająca jednej partii - PiS.

Małgorzata Wyszyńska jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Z TVP związana jest od 1997 roku. Najpierw pracowała w oddziale TVP w Poznaniu, a następnie w Warszawie, gdzie zadebiutowała w roli prezenterki pogody po „Wiadomościach”. Potem prowadziła „Teleexpress”, audycje publicystyczne, „Kawę czy herbatę”, była prezenterką oprawy TVP 1, współpracowała też z TV Polonia.

Od 2006 roku do marca 2010 roku Małgorzata Wyszyńska prowadziła główne wydanie „Wiadomości”.

O tym, że Iwona Schymalla prowadzi z Wyszyńską rozmowy o jej powrocie do „Wiadomości” pisaliśmy w czwartek. (więcej na ten temat)


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Małgorzata Wyszyńska nową szefową „Wiadomości” TVP1

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Autorytet Moralny
Pewnie Wiadomości będą propeowskie, to nieuchronna konsekwencja zmian w TVP.
Chociaż nie jestem szczęśliwy, bo teraz wszędzie, w każdej telewizji będzie wychwalanie i lizusostwo wobec peowców (oby nie nadmierne), to jednak cieszy mnie, że wraca sympatyczna Pani Małgosia (a może niedługo też sympatyczna Pani Dorotka), bo bałem się powrotu Li(zus)owej.
Jest jeden problem - wyznawcy TVN nie przerzucą się ze swojej telewizji na TVP, a zniechęceni peowską propagandą wyborcy prawicy wyłączą odbiorniki, co wtedy z oglądalnością. Czy cwaniaki z SLD nie wykorzystają tej sytuacji i nie pogonią wtedy Pani Dyrektor ?
8 8
odpowiedź
User
Mag
Najważniejsze, żeby ta Pyza przestała juz szukać spisków i obwieszczać sensacje, próbując wszystkich przekonać, że tylko pis gwarantuje powszechne szczęście, sprawiedliwość i szacunek dla prawa. Obrzydlistwo. Cały czas optuję za licencjami dla dziennikarzy. Postępujesz niezgodnie z etyką dziennikarską, tracisz licencje. Tak jest we wszystkich zawodach zaufania publicznego. Dziennikarstwo nalezy do nich zaliczyć. Takie dyspozycyjne prersony, chodzace na sznurku jednej partii, nie miałyby czego szukac w zawodzie.
8 8
odpowiedź
User
Gembal
Najważniejsze, że nie ma Karnowskiego. "Wiadomości" nie oglądam od lat i tak już zostanie. Temu PiS-owskiemu lizusowi należała się czerwona kartka. Od dawna. Ach... gdyby tak zdelegalizować tę jego stronkę... No cóż - demokracja ;)
8 8
odpowiedź
User
kebab
Karnowski to doświadczony dziennikarz, niezależnie od prawdziwych bądź wyimaginowanych zarzutów o "pisioryzm". Wyszyńska to prezenterka, pani od płynnego czytania z kartki, stawianie jej na czele Wiadomosci to nieporozumienie, ale rozumiem, ze odzyskiwanie telewizji przez kolejna ekipę rządzącą wymaga kogoś kto czyta płynnie, ale niekoniecznie rozumiejąc co...
8 8
odpowiedź
User
Berek
Wyszyńska tak się zna na kierowaniu czymkolwiek jak wujek Bronek na przyzwoitości. Można się spodziewać powolnego upadku Wiadomości ale jak mówi Tusk "po co nam telewizja publiczna, wystarczy TVN".
8 8
odpowiedź