SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu podsumowań minionego roku w różnych segmentach rynku mediów i reklamy zajmujemy się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Branżę tę analizują przedstawiciele czołowych agencji SEO/SEM.

Małgorzata Tarnawska, senior SEO specialist w Delante

Wydarzenie roku
Ten rok w branży był czasem sporej liczby aktualizacji w Google. W drugiej połowie roku obserwowaliśmy kilka dużych zmian w algorytmie, które odbiły się na wynikach wielu stron. Na początku sierpnia pojawiła się aktualizacja algorytmu, o której wciąż jest głośno. Mowa oczywiście o „Medic Update”, który mocno namieszał (i wciąż miesza) w SERP-ach, nie tylko branży medycznej.

Z kolei we wrześniu ważnym wydarzeniem były 20. urodziny Google. Jubileusz giganta znalazł też odzwierciedlenie w branży SEO, bo właśnie wtedy pojawiła się tak zwana „urodzinowa aktualizacja Google”, która również odbiła się na wynikach wyszukiwania. Cóż… ponoć jak świętować, to z hukiem ;)

Sukces roku
Sami wiecie, jak trudno dziś rozstać się ze smartfonem. 2018 zdecydowanie był rokiem mobile, m.in. w całości zostało wdrożone mobile first-indexing. Większość stron otrzymała powiadomienie w Search Console o tym, że dla strony wprowadzono indeks mobilny. Zmiana była zapowiadana od dawna. Od teraz algorytmy Google oficjalnie biorą pod uwagę przede wszystkim to, co znajduje się na wersji mobilnej w rankingu ustalania pozycji. Stąd tak ważne jest teraz posiadanie responsywnej wersji strony. UX & SEO - here we meet again.

Porażka / rozczarowanie roku
Moim zdaniem tym, co mogło rozczarować użytkowników internetu (ale nie tylko), była ustawa o RODO. Było o niej bardzo głośno, wiązała się również z wieloma negatywnymi skutkami. Np. przyczyniła się do zamknięcia wielu sklepów - wiele z tych, które pochodzą spoza UE, zrezygnowało z dostosowania się do RODO i wybrało łatwiejszą opcję: zamknięcie się na rynek europejski.

Negatywnym wydarzeniem była też afera Cambridge - w marcu 2018 pojawiły się informacje na temat tego, że firma Cambridge Analytica mogła wpływać na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Niestety zrobiono to z wykorzystaniem danych ok. 50 mln użytkowników Facebooka bez ich wiedzy i z naruszeniem regulaminu. W tym samym czasie problemy miał również Google, w którym po odkryciu błędu w zabezpieczeniach G+ zdecydowano o zamknięciu serwisu.

Do sporych wpadek zaliczyć można także omyłkowe wyindeksowanie portalu Search Engine Land przez Google.

Człowiek roku
Rand Fishkin.
Wszyscy znamy go nie tylko ze świetnych WhiteBoard Friday. Jego odejście z MOZ, z którym był mocno kojarzony od kilkunastu lat, i skoncentrowanie się na własnym start-upie SparkToro było bardzo odważnym posunięciem. To na pewno poszerzenie pewnych horyzontów, zwłaszcza że Rand jest świadomy zmian zachodzących w Google, stara się do nich szybko dostosować i za nimi nadążać. A do odważnych świat należy!

Serwis / kampania / projekt roku
Kampanią w Polsce, która się wyróżniła, moim zdaniem była promocja nowej płyty Dawida Podsiadły. Nie była to kampania SEO (wprawdzie w dziedzinie SEO trudno mówić o kampanii), ale przekonało mnie to, jak sprytnie łączyła działania online z outdoorowymi. Spójność osobowości artysty z koncepcją marketingową była tak przekonująca, że podbiła nie tylko nasze serca w Delante! Są fale! ;)

Na świecie bardzo głośno było także o buntowniczej kampanii Banksy’ego, która wywołała ogromną falę RTM-ów. Zniszczenie legendarnego obrazu odbiło się szerokim echem i zostało wykorzystane przez największe światowe marki - IKEA, McDonald’s czy też eBay.

Premiera, nowość roku
Nowości roku dotyczyły przede wszystkim Google Ads. Razem ze zmianą nazwy z Google AdWords wprowadzonych zostało sporo nowych funkcji. Również Google Analytics 360 i Double Click zostały zastąpione przez Google Marketing Platform.

Trend roku
Na Trend 2018 składa się według mnie kilka elementów: mobile, wiarygodność i jakość contentu oraz (to już bardziej na świecie) voice search.

Widać, że Google mocno idzie w stronę dopasowania wyników tak, by były one jak najwyższej jakości i szybko odpowiadały na zapytania użytkowników. By jeszcze bardziej ułatwić nam życie i dopasować się do tego, że coraz częściej korzystamy z wyszukiwarki na smartfonach, Google wprowadza coraz większe zmiany pod tym kątem. By oszczędzić nasz czas, coraz więcej wyników jest pokazywanych już na stronie wyszukiwania - stąd też po wpisaniu zapytań otrzymujemy gotowe odpowiedzi w postaci: wskazówek dojazdu, pogody, wyszukiwarki lotów itp.

Google idzie też dalej w rozwoju voice search, który w Polsce nie jest jeszcze aż tak popularny jak na świecie, jednak zyskuje coraz więcej zwolenników. Google chce jak najbardziej dopasować do nas odpowiedzi na pytania, których szukamy, stąd też wiarygodność źródeł treści będzie miała coraz większe znaczenie.

Prognoza na 2019 rok
Jeżeli chodzi o prognozę na 2019 rok, to zapowiada nam się kontynuacja wyżej opisanych trendów. Możemy się również spodziewać po Google próby zatrzymywania użytkownika dłużej na stronie wyników wyszukiwania (non-click results). W USA jest to już coraz bardziej popularne i widoczne poprzez pokazywanie bezpośrednio w SERP-ach Google Maps, Hotels, Flights, Direct Answers czy wyników dotyczących filmów, biletów na koncerty i ofert pracy. Wygląda na to, że wyszukiwarka chce zmonopolizować rynek i konkurować z największymi serwisami, takimi jak Booking.com czy LinkedIn.

Więc SEO nie będzie dotyczyć już tylko rankowania jak najwyżej w wynikach wyszukiwania, ale także wyświetlenia się w nich w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu.

 


Maciej Matowicki, SEO expert w PromoTraffic

Wydarzenie roku
W 2018 roku byliśmy świadkami wielu ciekawych wydarzeń w Polsce i na świecie jeśli chodzi o SEO. W Polsce niezmiennie najpopularniejszy jest Festiwal SEO, chociaż w 2018 miałem przyjemność obserwować go z drugiej - jako prelegent. Dodatkowo warto podkreślić  semKRK. Event, który ciągle się rozwija i podobnie jak w roku poprzednim można było odwiedzić trzy razy.

Jeśli chodzi o wydarzenia zagraniczne, to według mnie cały czas warto wybrać się na jedną z konferencji SMX, gdzie można spotkać najbardziej znanych marketerów i osoby pracujące w Google. Oczywiście nie zapominajmy też o Marketing Festivalu czy BrigthonSEO.
 
Sukces roku
Po zapowiedziach Mobile First Indexing, w 2018 roku w końcu mogliśmy tego doświadczyć. Na przełomie marca Google zaczęło wysyłać pierwsze powiadomienia i do teraz obserwujemy, jak mocno mobile wpływa na rankingi.

W kontekście zmian w SEO w 2018 doświadczyliśmy również nowej odsłony Google Search Console, które już na początku roku oficjalnie zostało udostępnione większemu gronu webmasterów. Systematyczny rozwój narzędzia spowodował, że wyszło już ono z fazy „beta”.

Porażka / rozczarowanie roku
Wraz z rozwojem Google Search Console stracimy dostęp do niektórych raportów starej wersji. Nowa wersja moim zdaniem to jeszcze ciągle wersja „beta”.

Drugim rozczarowaniem jest fakt, że Google tak późno zabiera się za „porządki” związane z treścią. Od lat produkujemy duże ilości treści z myślą o „użytkowniku”, często jednak ich jakość daje do myślenia.

Człowiek roku
Ciężko jest mi wskazać jedną osobę, bo zarówno w Polsce i na świecie jest kilku pionierów, którzy wpływają na rozwój branży SEO. Warto wspomnieć Bartosza Góralewicza, który reprezentuje Polskę na świecie propagując wiedzę na temat technicznego SEO, za co został wyróżniony na ramach Search Engine Roundtable.

Serwis / kampania / projekt roku
Warto jeszcze raz wyróżnić Bartosza i agencję Elephate, która zwyciężyła w European Search Awadrs 2018 w kategorii Best Small SEO Agency. Jest to wielkie wyróżnienie pokazujące, że nie tylko z Black Hat SEO Polska słynie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na narzędzie Senuto, które rozwija się w środowisku międzynarodowym. Dając nam również możliwość pomocy klientom w ekspansji na rynki zagraniczne.

Premiera, nowość roku
E-A-T (Expertise, Authoritativeness and Trust), czyli idea większego zaufania do jakości treści, która zyskała na popularności po ostatnich dużych aktualizacjach w wyszukiwarce Google. W Polsce mało znane zjawisko, jednak po ostatnich aktualizacja już na dobre powinno zagościć w naszych SEOwych sercach.

Trend roku
Z jednej strony w rok 2018 wchodziliśmy z erą mobile, z drugiej strony obecność AI i machnie learningu wymuszają na nas większe inwestycje w analizę danych.

Ostatnie aktualizacje i to, co obserwujemy w wynikach wyszukiwania w niektórych branżach dają sporo do myślenia. O ile o jakość naszych treści będziemy wstanie zadbać, to już o zrozumienie i odpowiednią interpretację przez algorytm może być trudno. Dlatego analiza danych to jest główny trend, który obserwuję w 2018 roku.

Prognoza na 2019 rok
Moim zdaniem 2019 będzie kontynuacją działań z 2018 i dbaniem o użytkownika, przez co zaobserwujemy jeszcze bogatsze wyniki wyszukiwania i bezpośrednie odpowiedzi Google. Być może Google nas czymś zaskoczy. Drugim aspektem, nad którym warto zastanowić się w kontekście SEO, to sposób, w jaki patrzymy na dane. Dostęp do odpowiednich danych i ich interpretacja to również kierunek w SEO, za którym trzeba podążać. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć, jest rola contentu. Jak budować autorytet poprzez treści i czy Google będzie w stanie algorytmicznie dostarczyć użytkownikom wartościowej odpowiedzi na zadanie pytanie. Na te pytania powinniśmy znaleźć odpowiedź w 2019.

  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Dołącz do dyskusji: Marketing w wyszukiwarkach: co przyniesie 2019 rok, jaki był 2018

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
wszyscy powiedzieli to samo :(
odpowiedź
User
pavv
Znowy bełkot!
odpowiedź
User
spostrzegawczy
czytam to i ma wrażenie, że lepiej byłoby tego nie czytać co to za amatorszczyana... chyba przed udzieleniem komentarza czytali google w języku angielskim i to są eksperci serio? WM spada na same dno publikując taki bełkot.
odpowiedź