SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mateusz Morawiecki: większość mediów z jednowymiarowym obrazem kraju, wyhodowane przez system III RP bronią status quo

Wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki uważa, że większość mediów pokazuje jeden punkt widzenia, broniący poprzedniej sytuacji społecznej, politycznej i gospodarczej w Polsce. - Niech krytykują, to jest bardzo potrzebne. Tylko niech nie biorą udziału w nagonce i niech nie tworzą same faktów, nie tworzą polityki - zaapelował.

Mateusz Morawiecki, fot. Ministerstwo RozwojuArticle

W rozmowie z „Polska The Times” Mateusz Morawiecki stwierdził, że sprzeciw wobec wielu zmian wprowadzanych przez obecny obóz rządzący jest związana z postawą mediów, które określił jako „niszczący godność walec propagandy III RP”. Według wicepremiera w Polsce od przemian w 1989 roku dominowały media prezentujące jednowymiarowy obraz sytuacji w kraju. - Nigdy nie były takie jak media w II Rzeczypospolitej, czyli szerokie, wielonurtowe, ogólnodostępne dla całego spektrum poglądów. W Polsce ostatnich dwudziestu lat media zawsze prezentowały jeden kanon autorytetów, dopuszczalnych poglądów - stwierdził.

Morawiecki podał wiele przykładów zagadnień, w zakresie których większość mediów prezentowało jeden punkt widzenia. - Dekomunizacja? To krzywdzenie ludzi. Kapitał ma narodowość? To bzdury. Polityka gospodarcza? Najlepszą polityką gospodarczą jest brak polityki gospodarczej. Korupcja? Nie ma korupcji, a jeśli jest, to taka jest rzeczywistość i trudno. Lustracja? Absolutnie nie, bo upadną autorytety. Bezrobotni? To leniwi, którym nie chce się pracować - wyliczył. Dodał jeszcze krytyczny wizerunek medialny pracowników upadłych PGR-ów i Polski Wschodniej.

- Taki był przekaz tych arbitrów elegancji, którzy zawładnęli wyobraźnią. I oni wciąż dominują. Jest niewiele gazet, które starają się trzymać środka - uważa minister rozwoju i finansów. Według niego tylko jeden punkt widzenia przedstawiają „główne portale internetowe, największe stacje radiowe, dwie największe telewizje i większość gazet”.

- To jest właśnie system III RP. Wyhodował swoje ośrodki dominacji medialnej, a w jego interesie jest, żeby wszystko było tak, jak było. A my uważamy, że dla dobra trzech czwartych ludzi, chociażby w szeroko definiowanej polityce społeczno-gospodarczej, nic albo prawie nic nie powinno być takie, jak było do tej pory - podsumował Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że oczekuje od mediów obiektywności. - Niech krytykują, to jest bardzo potrzebne. Tylko niech nie biorą udziału w nagonce i niech nie tworzą same faktów, nie tworzą polityki - podkreślił.

Pod koniec ub.r. poinformowano, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z przedstawicielami KRRiT i UOKiK-u będzie pracować nad projektami prawnymi „zapewniającymi większy pluralizm własnościowy w mediach w Polsce”. Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że podobne przepisy obowiązują we Francji czy Niemczech.

Rozmawiający z nim Paweł Siennicki, redaktor naczelny „Polski Metropolii Warszawskiej”, zwrócił uwagę, że chociaż wydawca dzienników pod marką „Polska” należy do niemieckiej firmy, nie ingerowała ona w pracę Siennickiego, w przeciwieństwie do polskich wydawców, u których wcześniej pracował. - Dobry przykład. Są przedsiębiorcy zagraniczni, którzy lepiej zachowują się niż polscy - skomentował to Morawiecki.

Dołącz do dyskusji: Mateusz Morawiecki: większość mediów z jednowymiarowym obrazem kraju, wyhodowane przez system III RP bronią status quo

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NiePatriota
Wracamy do II Rzeczypospolitej. Po tolerancji, nowej endecji teraz czas przyszedł na pluralizm - historia zatacza koło. A, i jeszcze mamy teraz nową sanację, co się dorwała do władzy. Ach, jak dobrze, że oni mają te Gazety Polskie i te wSieci... Co oni bez nich by zrobili. Tam to dopiero jest pluralizm :)
odpowiedź
User
Benek
tja, a ideę powerpointowych prezentacji to też wymyśliła II RP zapewne. ktos tu chyba chce powalczyc o wplywy i plecie trzy po trzy
odpowiedź
User
PO i .Nowoczesne PO popiera tylko około 20 % Polaków
PO i .Nowoczesne PO popiera tylko około 20 % Polaków
Początek roku i PiSowskie TROLE dostały kasę na obrażanie 2/3 obywateli Polski nie będących zwolennikami PiS.

Nie dla TV.N PO 24 i innych podobnych lewackich mediów POstkomunistycznych.
Początek roku i POwskie TROLE dostały kasę na obrażanie 2/3 obywateli Polski nie będących zwolennikami PO, kropka Nowoczesnych.
Demokracja jest tylko wtedy kiedy rządzi PełO ? :D :D :D
odpowiedź