SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Media publiczne albo śmierć"

Szefowa KRRiT przeciwna likwidacji abonamentu oraz możliwości prywatyzacji TVP

"Media publiczne albo śmierć - w ten sposób przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek sparafrazowała znaną wypowiedź Jana Rokity, odnosząc się do pomysłów zmian na rynku mediów.

O projekcie takich zamian, nad którym pracują niezależni eksperci pod patronatem Rokity, infromowaliśmy w poniedziałek. W dokumencie mowa m.in. o powołaniu Fundacji Misji Publicznej, która miałaby zajmować się finansowaniem tzw. programów misyjnych, a ich realizowanie odbywałoby się w drodze przetargów. Wśród pomysłów są także likwidacja abonamentu oraz możliwość prywatyzacji TVP.

Nową role miałaby również mieć Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji. Projekt odbiera jej bowiem zasadniczy wpływ na wydawanie koncesji radiowo-telewizyjnych.
Autorzy przekonują, że nowe regulacje zmniejszą wpływ politycznie wybieranej KRRiTV na nadawców, w tym publicznych.
 
- Chcemy publicznej debaty nad naszymi propozycjami. Ostatnie decyzje TK w sprawie abonamentu wydają się najlepszą okazją do jej rozpoczęcia - powiedział "Rzeczpospolitej" jeden z autorów, były szef TAI Jacek Bochenek. Oprócz niego w skład zespołu ekspertów wchodzą: Jakub Bierzyński, socjolog, specjalista od reklamy, założyciel m.in. największej agencji badań rynkowych SMG KRC, oraz Paweł Dobrowolski, doradca ekonomiczny, absolwent Harvardu.

"Kto waży się dokonać zamachu na Polskie Radio i na polską telewizję bierze na siebie historyczną odpowiedzialność za pozbawienie Polek i Polaków ważącego elementu naszej tożsamości narodowej" - powiedziała Waniek podczas V Konferencji Mediów Publicznych w Krakowie. "Jan Maria Rokita powiedział swego czasu "Nicea albo śmierć". Ja dzisiaj powtarzam: media publiczne albo śmierć".

Uczestniczący w konferencji przedstawiciele TVP, rozgłośni radia publicznego i eksperci nagrodzili szefową KRRiT brawami.

Waniek podkreśliła, że spory wokół mediów publicznych trwają od dawna. "Mimo starań i deklaracji pojawiają się wyraźne akcenty polityczne, czasem wręcz o charakterze odwetowym, jak w kilku słynnych wywiadach, gdzie mówiono nam, którzy dziennikarze i dlaczego są lepsi" - powiedziała przewodnicząca KRRiT.

Zdaniem Waniek, abonament powinien być płacony tak jak dotychczas, choć w przepisach powinny znaleźć się bardziej precyzyjne zapisy dotyczące osób prawnych, które są mniej niż zwykli obywatele zdyscyplinowani w regulowaniu opłat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Media publiczne albo śmierć"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl