SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

"Media uciekają od odpowiedzialności"

Współczesne media cechuje świadoma ucieczka od odpowiedzialności - uważa dziennikarz i publicysta Wojciech Reszczyński, uczestnik II ogólnopolskiej konferencji pod hasłem "Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem", która odbywała się w Łodzi.

Jej organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy w Łodzi. Tegorocznemu spotkaniu nadali oni tytuł "W obronie godności".

Jak twierdzi sekretarz zarządu łódzkiego oddziału KSD Krzysztof Nagrodzki, "coraz natarczywiej i brutalniej narzucane są przedefiniowywane i mieszane pojęcia dobra i zła, prawdy i kłamstwa, wolności i samowoli, poświęcenia i egoizmu, wreszcie roztropności i kunktatorstwa".

Zdaniem Reszczyńskiego współczesne media uciekają od odpowiedzialności za kształt życia społeczeństw, kreują rzeczywistość według własnych, doraźnych, długofalowych potrzeb. Według Reszczyńskiego media bezkrytycznie akceptują liberalną koncepcję sprzeczną z chrześcijańską kulturą, a najważniejszymi dla współczesnych mediów pracownikami są sprzedawcy reklam.

Człowiek jest dla mediów celem oddziaływania. - Celem, do którego trzeba trafiać jak do tarczy. Niemożliwością jest we współczesnym świecie zasłonić się przed tymi strzałami - powiedział Reszczyński i dodał, iż tym większa ciąży na mediach odpowiedzialność.

Tymczasem - jak twierdzi - dla twórców zło jest medialne, dobro - nudne i monotonne. - Prawdą jest to co wygodne, co ustali się w drodze kompromisu, co zaakceptuje salon, garstka ludzi trzymająca media w ryzach politycznej poprawności - mówił dziennikarz.

Uważa on, że trwa wyścig mediów, jak daleko można jeszcze się posunąć, balansując na granicy naruszenia prawa. Budowany jest przez nie obraz człowieka wolnego od religii - podkreślił.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali m.in. ks. prof. Jerzy Bajda z Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o. dr Krzysztof Biliński, prof. Bogusław Wolniewicz czy sędzia Sądu Najwyższego - prof. Jacek Sobczak.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Media uciekają od odpowiedzialności"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl