SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MF przedstawiło projekt nowej ustawy o finansach publicznych

Jego celem jest wprowadzenie konsolidacji tego sektora tak, by w ciągu 2 lat zaoszczędzić ok. 1% PKB, czyli blisko 10 mld zł.

„Liczę na to, że w ciągu dwóch lat uda się w systemie zidentyfikować rezerwy w wysokości równoważnej niespełna 1,0 pkt proc. PKB, od 0,8 do 1,0 pkt proc. PKB. A z punktu widzenia programu konwergencji musimy zaoszczędzić 12 mld zł w ciągu tych dwóch lat” – powiedziała Gilowska podczas konferencji prasowej.

Ustawa budżetowa na 2006 rok zakłada, że PKB w cenach bieżących wyniesie 975,9 mld zł, czyli oszczędności po dwóch latach od wejścia w życie ustawy mogłyby wynieść 7,81-9,76 mld zł.

„Jeśli Sejm zechce stosownie sprawnie uchwalić ten projekt, to byłoby wskazane, żeby jego zalecenia proceduralne odnosiły się do projektowania ustawy budżetowej na rok 2007. Konsolidacja finansów publicznych jest procesem oczekiwanym przez Komisję Europejską” – powiedziała też wicepremier.

Gilowska zapowiedziała, że dzięki proponowanej ustawie zmieni się zakres i struktura ustawy budżetowej.

„Budżet jest z istoty swej szerszy niż dotychczas. Nie ma w ogóle miejsca na zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze. Zostają tylko państwowe fundusze celowe i wszystkie, co do jednego, prezentowane są w ustawie budżetowej” – powiedziała wicepremier.

Obecnie fundusze celowe dzielą się na państwowe i samorządowe, przy czym wszystkie one są przedstawiane poza budżetem centralnym, a jedynie niektóre z nich w budżetach samorządów. Według projektu ustawy, samorządowe fundusze przestaną istnieć, a ich dochody są koncentrowane w budżetach odpowiednich samorządów lokalnych.

Natomiast w odniesieniu do państwowych osób prawnych, wprowadzona zostanie reguła, określająca te osoby, które muszą być zamieszczone w ustawie budżetowej. Ustawa starannie wskazuje wyjątki, będą to m.in. publiczne szkoły wyższe, dodała wicepremier.

„Poważna zmiana czeka także wszystkie środki pozyskiwane z budżetu Unii Europejskiej, a także inne środki pozyskiwane ze źródeł zagranicznych nie podlegające zwrotowi. Obecnie te środki są co do zasady poza budżetem państwa, w części są uwzględniane w budżetach samorządów” – powiedziała Gilowska.

Wszystkie dochody z UE, a także wszystkie wydatki nimi finansowane będą umieszczane w ustawie budżetowej.

Wicepremier powtórzyła, że proponowane zmiany umożliwią przystąpienie do tworzenia budżetu zadaniowego, którego elementy mogą pojawić się już w ustawie budżetowej na 2007 rok.

Gilowska powtórzyła też, że prezentowany projekt jest ostatnią w jej wykonaniu próbą zreformowania finansów publicznych.

Wicepremier zapowiadała wcześniej wielokrotnie podanie się do dymisji w przypadku, gdyby projektu ustawy o finansach publicznych nie wszedł w życie. Premier zapewniał jednak już w końcu lutego, że rząd przekona Sejm do przyjęcia ustawy, dlatego nie dojdzie do rezygnacji Gilowskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MF przedstawiło projekt nowej ustawy o finansach publicznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl