SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Michnik: mamy do czynienia ze zmianami, które skutkować będą śmiercią gazet papierowych

Podziały w środowisku dziennikarskim są odbiciem tych w świecie polityki i w społeczeństwie. Dziennikarze popełniają błąd, angażując się jako obrońcy jednej ze stron - oceniali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Towarzystwo Dziennikarskie.

Adam Michnik / fot. Gazeta Wyborcza

Adam Michnik / fot. Gazeta Wyborcza

Publikujący m.in. w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Mazowiecki ocenił, że wskutek kryzysu gospodarczego dziennikarstwo na całym świecie zmaga się z rosnącym wpływem wydawców. Zwrócił jednak uwagę, że sytuacja dziennikarstwa w Polsce różni się od tego na świecie, m.in. przez głęboki podział wewnątrz środowiska.

Jego zdaniem w Polsce dziennikarze coraz częściej wyrażają własne opinie, zapominając o swojej głównej roli, czyli porządkowaniu i przekazywaniu informacji. "Dziś w dużej mierze media przyczyniają się do podziałów w polityce i w życiu publicznym" - powiedział Mazowiecki.

Zdaniem honorowego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefana Bratkowskiego media powinny "prostować bzdury" i objaśniać świat, zamiast atakować się wzajemnie. Ocenił, że wydawcy naciskają na dziennikarzy, by ci kreowali i podsycali konfliktowe sytuacje, bo to podnosi sprzedaż.

W jego ocenie obserwowany w Polsce upadek prasy drukowanej jest skutkiem braku dyskusji o tym, po co dziennikarze funkcjonują. Jak powiedział, w Polsce istnieją dwie strony świata dziennikarskiego, które "nigdy nie zastanowiły się, co mogą zrobić razem".

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik ocenił z kolei, że mamy do czynienia ze zmianami cywilizacyjnymi, które skutkować będą śmiercią gazet papierowych. Mówiąc o podziałach wśród dziennikarzy, ocenił, że część tego środowiska, które on reprezentuje, "przyjęło figurę arystokratycznego zdziwienia".

"My w ogóle jakby nie rozumiemy, że w tym fundamentalnym konflikcie nigdy nie jest tak, że pełna wina jest po jednej stronie, a po drugiej stronie jest stuprocentowa niewinność. Warto się przyjrzeć winom swoim. Pierwsza wina, którą ja widzę, to jest brak przyjęcia do wiadomości, że żyjemy w społeczeństwie tak podzielonym, że istotna część tego społeczeństwa wyznaje +religię smoleńską+. Tak po prostu jest i to jest równie nieusuwalna część tego społeczeństwa, jak ta druga" - powiedział Michnik.

Pesymistą w ocenie przyszłości dziennikarstwa jest Igor Janke (Salon24.pl). W jego ocenie "śmierć dziennikarstwa dzieje się dziś". Także on ocenił, że poziom polemiki w polskiej debacie publicznej jest "dramatycznie zły" i zjawisko to pogłębia się, bo taka jest wola wydawców i właścicieli mediów. Jego zdaniem w polskim środowisku dziennikarskim "żyją dwa plemiona, które ze sobą nie rozmawiają", jednak - jak zaznaczył - to problem podziałów wśród Polaków, a nie mediów.

"Stan rzeczy, gdy do studia przychodzą dwa koguty i się naparzają, wystarcza i zadowala i polityków i właścicieli mediów. To się świetnie sprzedaje i jest tanie. Poważnym dziennikarstwem już nikt nie jest zainteresowany i nie da się go odtworzyć" - powiedział Igor Janke.

Szef Rady Etyki Mediów Ryszard Bańkowicz powiedział, że na podstawie napływających do Rady skarg można wyciągnąć wniosek, iż w ocenie Polaków obiektywni i etyczni dziennikarze to tacy, którzy podzielają ich poglądy. Zaznaczył, że dotyczy to także skarg kierowanych do REM przez partie polityczne.

Jarosław Gugała (Polsat) ocenił z kolei, że polaryzacja debaty publicznej powoduje, że jest coraz mniej miejsca dla osób, które nie chcą w niej uczestniczyć, a chcą po prostu "robić swoje".Jego zdaniem w Polsce należało by stworzyć "fundusz ochrony wartości", który zastąpiłby abonament radiowo-telewizyjny, a z którego finansowane byłyby np. reportaże czy filmy dokumentalne. "Musi istnieć centrum i wspólne wartości. Musimy wrócić do wartości i oprzeć się na nich (...) Nie powinniśmy pozwalać dziennikarzom na przeistaczanie się w żołnierzy frontu ideologicznego" - powiedział.

Debatę "Podzielony świat mediów. Śmierć dziennikarstwa" zorganizowało w sobotę założone w tym roku Towarzystwo Dziennikarskie. Jego prezesem jest związany Seweryn Blumsztajn, a wśród członków założycieli są m.in. Wojciech Maziarski, Jan Ordyński, Teresa Torańska, Dorota Warakomska, Jacek Żakowski, Wojciech Mazowiecki, Cezary Łazarewicz, Joanna Solska i Jacek Rakowiecki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Michnik: mamy do czynienia ze zmianami, które skutkować będą śmiercią gazet papierowych

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rolex
nie bardzo rozumiem W.Mazowieckiego - gdy zapraszają mnie do programu,to proszą,bym warażał WŁASNE opinie...Dziennikarz-gość powinien wyrażać właśnie właasne opinie.Dziennikarz-prowadzacy program powninien byc natomiast jak szkło,bezbarwny///
10 8
odpowiedź
User
hgw
Mam nadzieję, że wyborcza padnie pierwsza
14 9
odpowiedź
User
analityk
Ile kasy idzie z naszych podatników pieniędzy na kroplówkę dla propaandówki Michnika? Czasem w numerze jest 90 procent reklam finansowanych z publicznych (samorządy, spółki Skarbu Państwa, Agencja Mienia Wojskoweo, programy unijne) To daje setki milionów MASZYCH pieniędzy na wyborcżą,
11 9
odpowiedź
User
Marcin
Bratkowski: „media powinny "prostować bzdury" i objaśniać świat” — LOL
Gugała: „Nie powinniśmy pozwalać dziennikarzom na przeistaczanie się w żołnierzy frontu ideologicznego” — ale dlaczego? Nie ma już miejsc, czy tylko pan Gugała jest godzien tego zaszczytu? LOL.
Wy tylko zajmujecie się dziennikarstwem, a nie jesteście dziennikarzami, tak jak cała reszta siedząca w partyjnych okopach.
Zbliża się „Bal charytatywny dziennikarzy i polityków” jesteście w formie?
8 8
odpowiedź
User
analityk
"Dziennikarze popełniają błąd, angażując się jako obrońcy jednej ze stron"-jak wiadomo, Wyborcza słynie z obiektywizmu :-), co za cynik!!!
11 8
odpowiedź