SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mieszkaniowe rachunki powiernicze w PKO BP

Od 30 kwietnia br. PKO Bank Polski oferuje klientom dwa rodzaje mieszkaniowych rachunków powierniczych: zamknięte i otwarte. Nowe rachunki to odpowiedź na wymogi wchodzącej w życie ustawy deweloperskiej, chroniącej prawa nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Mieszkaniowe rachunki powiernicze w PKO BP

Ustawa wprowadza dla każdego przedsięwzięcia deweloperskiego obowiązek prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, na którym gromadzone będą wszystkie środki wpłacane przez nabywców na rzecz dewelopera.

W PKO Banku Polskim deweloper ma do wyboru dwa rodzaje rachunków – zamknięty lub otwarty. W przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego wypłata środków dla inwestora nastąpi po zakończeniu przedsięwzięcia – po przedstawieniu zawartej w formie aktu notarialnego umowy przenoszącej własność mieszkania na nabywcę. Z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego wypłata dla dewelopera będzie miała miejsce zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego, po dokonaniu przez Bank kontroli zakończenia każdego z jego etapów.

Oba rachunki proponowane przez Bank deweloperom prowadzone są w wariancie z kredytowaniem inwestycji, dla której rachunek będzie prowadzony, jak i bez kredytowania.

- Do tej pory zakup mieszkania czy domu w fazie realizacji wiązał się z ryzykiem dla nabywcy. Środki wpłacane były bezpośrednio na konto dewelopera bez gwarancji ich zwrotu w przypadku np. jego bankructwa. Założeniem ustawy deweloperskiej wprowadzającej nowe przepisy jest ochrona tych środków. Teraz nabywca będzie je lokował na bankowym rachunku powierniczym, założonym wcześniej przed dewelopera – mówi Tadeusz Swat, Dyrektor Departamentu Klienta Rynku Mieszkaniowego.

Poza zawarciem umowy z bankiem o prowadzenie rachunku ustawa nakłada obowiązki informacyjne dla firm budujących. Po jej wejściu w życie nabywca nieruchomości otrzyma prospekt zawierający informacje finansowe świadczące o stabilności i wiarygodności dewelopera, informacje o realizowanej inwestycji, a także dane o nieruchomości, na której ma stanąć budynek.

Mieszkaniowe rachunki powiernicze uzupełniają paletę produktów Banku związanych z procesem kredytowania nabywców nieruchomości – kredyt Własny Kąt hipoteczny oraz deweloperów – kredyt inwestorski Nowy Dom. Bank obsługuje również wspólnoty mieszkaniowe, zarówno po stronie kredytowej, jaki i bieżącej działalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mieszkaniowe rachunki powiernicze w PKO BP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl