SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Migut Media walczy o BCA

BCA bez prezesa, większości pracowników i części klientów - czyli konflikt w BCA

Od wczoraj jedna z największych na polskim rynku agencji PR - Business Communications Associates SA (BCA), nie ma ani prezesa, ani pracowników, ani części klientów.

Z firmy odeszła Barbara Kwiecień, była już prezes i dyrektor generalna BCA do której należy 49 proc. udziałów.

Pozostałe 51 proc.  należy do firmy Migut Media, która przesłała naszej redakcji oświadczenie przedstawiając  w nim, ich zdaniem, skandaliczne i nieuczciwe zachowanie byłej szefowej firmy BCA.

- Jako Migut Media S.A., większościowy akcjonariusz Business Communications Associates S.A.  (BCA S.A.), pragniemy wyrazić swoje głębokie oburzenie na sposób, w jaki Barbara Kwiecień, prezes zarządu BCA S.A., działając wraz z kluczowymi pracownikami podjęła działania na szkodę BCA S.A. Swoim postępowaniem mieli na celu doprowadzić do całkowitego upadku spółki między innymi poprzez przejęcie wszystkich pracowników do nowej firmy, próby przejęcia wszystkich klientów obsługiwanych dotąd przez BCA S.A., jak również wypowiedzenie umowy najmu lokalu oraz rozwiązanie, niezwykle istotnej dla działalności agencji, umowy afiliacyjnej z firmą EDELMAN Inc.
Pracownicy BCA S.A. zostali na oficjalnym spotkaniu poinformowani przez zarząd o tym, że Barbara Kwiecień wraz z kluczowymi osobami złożyli wypowiedzenia z BCA S.A. i przechodzą do nowootwieranej firmy "Edelman Polska". Pozostali pracownicy uzyskali informacje, że również otrzymają propozycję pracy w nowej agencji pod warunkiem, że pomogą w przejęciu klientów, których dotąd obsługiwali w BCA S.A.
Podjęliśmy próby skontaktowania się z firmą EDELMAN, Inc. w celu wyjaśnienia okoliczności całego zdarzenia. Jak na razie jednak nie udało się nam uzyskać konkretnych informacji o powiązaniu EDELMAN, Inc. z działaniami podejmowanymi przez panią Barbarę Kwiecień. Faktem jest że, nigdy nikt ze strony EDELMAN, Inc. nie kontaktował się z Migut Media S.A., właścicielem 51 procent akcji agencji BCA S.A.. w sprawie przejęcia agencji ani nie proponował wykupienia akcji.
Nie pozostaje nam nic innego jak wyrazić swoje głębokie zaskoczenie i wręcz oburzenie na sposób postępowania pani Barbara Kwiecień i jej współpracowników.  Wszystkie ich kroki oceniamy jako ewidentne działanie na szkodę spółki co wypełnia znamiona przestępstwa z art. 585 § 1 kodeksu spółek handlowych. Barbara Kwiecień jako osoba będąca prezesem zarządu spółki, członkiem Związku Firm Public Relations, swoim postępowaniem łamie zasady uczciwości i etyki zawodowej,
a tym samym kodeksy etyczne, których zobowiązała się przestrzegać (Kodeks Dobrych Praktyk ZFPR, Karta Sztokholmska ICCO).
Sprawdzamy również czy nie zostały naruszone przepisy Kodeksu Karnego, Kodeksu Pracy oraz Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Zważywszy na okoliczności całego zdarzenia pragnę dodać, że zamierzamy przedsięwziąć konieczne kroki prawne wobec wszystkich osób działających niezgodnie z prawem na szkodę BCA S.A - napisał Wiesław Migut, szef firmy Migut Media.

Tymczasem Kwiecień w rozmowie z redakcją Proto powiedziała, że dostała lepszą propozycję pracy i uważa, że ma wszelkie prawo do tego, żeby odejść. "Opuszczając BCA zaproponowałam Wiesławowi Migutowi kupno mojej części udziału, ponieważ Migut Media ma prawo pierwokupu. Uzyskałam odpowiedź odmowną" - powiedziała Kwiecień. "To Wiesław Migut musi zdecydować, co dalej ze spółką, ponieważ on posiada większościowe udziały. Tymczasem zostawił spółkę w zawieszeniu, nie powołując nowego prezesa. Nie miałam więc komu przekazać swoich obowiązków" - wyjaśniała Kwiecień. Była prezes BCA uważa, że zarzuty dotyczące namawiania klientów do zmiany agencji z BCA na Edelman Polska są nieprawdziwe.


Wiesław Migut wysłał tez specjalny list do swoich klientów.

- Jako większościowy akcjonariusz BCA S.A. zwracam się do Państwa z zamiarem poinformowania o zaistniałej sytuacji, która w pośredni sposób dotyczy również Państwa firmy. Pragniemy wyrazić swoje głębokie oburzenie na sposób, w jaki Barbara Kwiecień, prezes zarządu BCA S.A., działając wraz z kluczowymi pracownikami:
- Barbarą Stępień-Szumska - Brand PR Unit Director,
- Dariuszem Chomką - Corporate PR Unit Director,
- Przemysławem Włoszyckim - Dyrektor Finansowy i Prokurent,
- Piotrem Mitraszewskim - Dyrektor ds. Logistyki
podjęli działania na szkodę BCA S.A. Celem ich działalności było doprowadzenie
do całkowitego upadku spółki między innymi poprzez:
- przejęcie wszystkich pracowników do nowej firmy z dniem 31 maja 2005 r.,
- próby przejęcia wszystkich klientów obsługiwanych dotąd przez BCA S.A.,
- wypowiedzenie umowy najmu lokalu i likwidacja biura z dniem 31 maja 2005 r.,
- rozwiązanie umowy afiliacyjnej z firmą EDELMAN Inc. z dniem 31 maja 2005 r..
Pracownicy BCA S.A. zostali na oficjalnym spotkaniu poinformowani przez zarząd  o tym, że Barbara Kwiecień wraz z kluczowymi osobami złożyli wypowiedzenia
z BCA S.A. i przechodzą do nowootwieranej firmy "Edelman Polska". Pozostali pracownicy uzyskali informacje, że również otrzymają propozycję pracy w nowej agencji pod warunkiem, że pomogą w przejęciu klientów, których dotąd obsługiwali w BCA S.A. - napisał Migut.

Według Migut Media wydarzenia miały następujący przebieg:
o wypowiedzenie umowy:
- najem lokalu (3 miesięczny okres wypowiedzenia; należy zwolnić lokal z dniem 31 maja);
- rozwiązanie umowy członkowskiej EDELMAN, Inc.
- największej niezależnej agencji sieciowej branży public relations na świecie. Umowa podpisana w marcu 2000 r. i została rozwiązana. Wygasa z dniem 31 maja 2005r.
- pracownicy, którzy wypowiedzieli umowę o pracę: Barbara Kwiecień (Prezes Zarządu); Przemysław Włoszycki (Dyrektor Finansowy/Prokurent); Piotr Mitraszewski (Dyrektor Ds. Logistyki); Barbara Stępień-Szumska (Brand PR Unit Director); Dariusz Chomka (Corporate PR Unit Director); Karolina Mizgalska (Account Manager); Marcin Zięba (Account Manager); Małgorzata Włoszycka (Account Executive); Maciej Lasoń (Account Executive) pozostałym pracownikom umowy na czas określony wygasają z końcem czerwca.

o odchodzący zarząd wraz z innymi pracownikami utworzą firmę "EDELMAN POLSKA", której siedziba znajdować się będzie w Green House Office Center,. ul. Hankiewicza 2 w Warszawie;

o 29 kwietnia 2005 w okolicach godziny 11:00 Przemysław Włoszycki (Dyrektor Finansowy/Prokurent) zwołał zebranie w gabinecie Pani Prezes. Wszystkim obecnym Prezes Zarządu Barbara Kwiecień oznajmiła, że złożyła wypowiedzenie z dniem 31 maja 2005 r., a wraz z nią z firmy odchodzą również Barbara Stępień-Szumska (Brand PR Unit Director - kluczowa osoba w dziale brand) oraz Dariusz Chomka (Corporate PR Unit Director - kluczowa osoba w dziale corporate). Przemysław Włoszycki (Dyrektor Finansowy/Prokurent) oraz Piotr Mitraszewski (Dyrektor ds. Logistyki) rozwiązali umowy za porozumieniem stron z dniem 29 kwietnia 2005 r., czyli w chwili oznajmiania odejścia Pani Prezes nie byli już pracownikami BCA S.A.

o 29 kwietnia 2005 Barbara Kwiecień przesłała wypowiedzenie do Migut Media listem poleconym za potwierdzeniem odbioru; dokumenty dotarły 5 maja 2005 r.;

o Przemysław Włoszycki 29 kwietnia 2005, po oficjalnym spotkaniu z pracownikami BCA S.A. przeprowadził indywidualne rozmowy z każdym pracownikiem, informujące o powstaniu nowej agencji oraz proponował zmianę miejsca zatrudnienia. Poinformował, że powstaje firma "EDELMAN POLSKA", której prezesem będzie cudzoziemiec. Pracownicy otrzymali informację, że z chwilą przejęcia przez "EDELMAN POLSKA" klientów BCA S.A., których dotąd obsługiwali otrzymają konkretne propozycje współpracy z "EDELMAN POLSKA";

Prowadzenie rozmów z klientami:
o Jeszcze w okresie pracy dla BCA S.A. pracownicy głównego szczebla: Prezes Zarządu Barbara Kwiecień, Brand PR Unit Director Barbara Stępień-Szumska, Corporate PR Unit Director Dariusz Chomka oraz Dyrektor Finansowy/Prokurent Przemysław Włoszycki prowadzili rozmowy nakłaniające klientów do rozwiązania umów z BCA S.A. i współpracę z tym samym zespołem ale już w innej firmie.

o Eli Lilly (Cialis) - 4 maja 2005 o godz. 9:00 w siedzibie Klienta przy Al. Armii Ludowej 14 odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: Magdalena Rutkowska (Group Brand Manager Eli Lilly), Barbara Kwiecień (Przezes Zarządu BCA S.A.), Barbara Stępień-Szumska (Brand PR Unit Director BCA S.A.) oraz Przemysław Włoszycki. Na spotkaniu zakomunikowano, że cały zespół BCA S.A. przechodzi do innej firmy, "EDELMAN POLSKA", i zaproponowano zmianę agencji.

o Podobne rozmowy prowadzone były również z innymi klientami np. Vattenfall. Mamy pisemny dowód na to, że zaproponowano firmie Vettenfall rozpoczęcie współpracy z "EDELMAN POLSKA".

o BCA S.A. wygrała przetargi na obsługę takich firm jak Amgen (Aranesp), Kampania Piwowarska (Pilsner Urquell). Współpraca rozpoczęła się z początkiem marca. Prezes jednak nie podpisała jeszcze umów z tymi klientami, zatem można przypuszczać, że dąży do zawarcia kontraktu już jako agencja "EDELMAN POLSKA".

o Trwają również procedury przetargowe, np. dla OBI. Na koszt BCA S.A. pracownicy przygotowują ofertę, której sfinalizowanie nastąpi najprawdopodobniej już dla "EDELMAN POLSKA"

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Migut Media walczy o BCA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl