SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinFin: Inflacja pozostanie blisko 1,5% do końca 2005 r.

Ministerstwo Finansów oczekuje, że do końca 2005 roku inflacja konsumencka pozostanie na poziomie zbliżonym do dolnej granicy celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 1,5% r/r.

Podał resort w opublikowanym w poniedziałek październikowym „Przeglądzie makroekonomicznym”.

„Ujemna luka produktowa, łagodna skala ożywienia koniunktury oraz struktura tworzenia PKB przyczyniają się do braku presji inflacyjnej. Świadczy o tym niski poziom wszystkich miar inflacji bazowej, które w sierpniu br. znajdowały się poniżej wskaźnika CPI” – podano w materiale.

„Niska dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych, mimo wysokiego wzrostu cen ropy naftowej, to zasługa również wysokiej stopy bezrobocia, pozostającej powyżej poziomu stopy naturalnej; w efekcie oczekujemy, że do końca br. inflacja będzie znajdowała się w pobliżu dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego” – czytamy dalej.

Inflacja wyniosła we wrześniu 1,8% r/r wobec 1,6% w sierpniu i 1,3% w lipcu.

Z sierpniowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynika, że najbardziej prawdopodobna ścieżka inflacyjna zakłada, iż roczny wskaźnik wzrostu CPI pozostanie w okolicach 1,5% do pierwszego kwartału 2006 roku.

W przedstawionych pod koniec września założeniach do polityki pieniężnej na rok 2006, RPP podtrzymała stosowanie strategii bezpośredniego celu inflacyjnego na poziomie 2,5% (+- 1 pkt. proc.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinFin: Inflacja pozostanie blisko 1,5% do końca 2005 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl