SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinFin: Inflacja w 2009 r. wyniesie 3,0%, a w 2010 r. spadnie do 1,0%

Inflacja średnioroczna w Polsce w 2009 r. wyniesie 3,0%, by w przyszłym spaść do 1,0% (wobec 4,2% w 2008 r.), wynika z opublikowanej w piątek przez resort finansów "Informacji o sytuacji makroekonomicznej i stanie budżetu państwa w 2009 r.

MinFin: Inflacja w 2009 r. wyniesie 3,0%, a w 2010 r. spadnie do
1,0%

Resort oczekuje także, że stopy procentowe do grudnia spadną do 3,0% w przypadku głównej stopy referencyjnej (z 3,5% obecnie).

"Ujemna luka produktowa, pogorszenie sytuacji na rynku pracy i niższa presja na wzrost wynagrodzeń będą oddziaływać w kierunku obniżenia inflacji, co z kolei będzie sprzyjać łagodzeniu polityki pieniężnej. W rezultacie, oczekiwany jest spadek stopy referencyjnej NBP do poziomu 3,0% na koniec br. Zgodnie z prognozą, roczne tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych obniży się w br. do 3,0% z 4,2% w roku poprzednim" - podano w Informacji.

Natomiast inflację w 2010 r. oszacowano na poziomie 1,0%. Jednak niepewność w ocenie kształtowania się wzrostu gospodarczego nie pozwala, według resortu jednoznacznie zidentyfikować siły oddziaływania poszczególnych czynników kształtujących procesy inflacyjne.

"Z jednej strony, na dynamikę wskaźnika CPI wpływa duży wzrost cen regulowanych i wcześniejsze silne osłabienie złotego. Z drugiej strony, istnieje duża niepewność dotycząca skali ograniczenia popytu na rynku krajowym (szczególnie presji inflacyjnej ze strony płac) oraz na świecie, co z uwagi na procesy globalizacyjne ma kluczowe znaczenie dla kształtowania się cen surowców i towarów będących przedmiotem światowej wymiany handlowej" - podsumowano w "Informacji".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinFin: Inflacja w 2009 r. wyniesie 3,0%, a w 2010 r. spadnie do 1,0%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl