SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinFin oczekuje w 2010 r. kilkunastomiliardowej wpłaty z zysku NBP do budżetu

Ministerstwo finansów szacuje, że nadwyżka finansowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) w 2009 roku będzie wynosiła kilkanaście miliardów złotych, poinformował resort w komunikacie. Zdaniem ministerstwa zysk NBP po odjęciu 5% na pokrycie start z lat ubiegłych powinien zostać przekazany do budżetu państwa.

MinFin oczekuje w 2010 r. kilkunastomiliardowej wpłaty z zysku NBP
do budżetu

"NBP przewiduje stworzenie 'rezerwy na pokrycie ryzyka zmiany kursu złotego do walut obcych' na podobną kwotę, z czego bierze się prognozowany wynik finansowy NBP na poziomie zerowym w 2009 roku. NBP ma także przychody niezrealizowane z tytułu różnic kursowych, które na koniec 2008 roku stanowiły ok. 23 miliardy złotych. MF uważa, że 'rezerwa...' powinna uwzględniać te środki. W takiej sytuacji nie będzie potrzeby obciążenia nadwyżki finansowej NBP tą rezerwą, co pozwoli na osiągnięcie wyniku finansowego - wg. szacunków ministerstwa finansów - na poziomie kilkunastu miliardów złotych" - czytamy w komunikacie.

W ocenie Ministra Finansów, takie stanowisko jest zgodne z uchwałą Rady Polityki Pieniężnej z dnia 19.XII.2006 roku (§1, ust.2, lit. c), podano także.

"Zgodnie z ustawą o NBP, taki dodatni wynik, powinien być wówczas pomniejszony o 5%, w związku ze stratami NBP poniesionymi w latach poprzednich, a reszta powinna być przekazana jako dochód do budżetu państwa" - czytamy dalej.

W czwartek po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie przekonywał bank centralny do wpłacenia zysku za 2009 r., który oszacował na ponad 10 mld zł, do budżetu państwa.

NBP poinformował natomiast, że plan finansowy banku centralnego zakłada, że w 2009 roku jego wynik finansowy ukształtuje się na poziomie zerowym, co oznacza brak wpłaty z zysku do budżetu państwa. W 2008 r. bilans NBP był zerowy, wobec 12,4 mld zł straty w 2007 r. i 2,6-mld zł zysku w 2006 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinFin oczekuje w 2010 r. kilkunastomiliardowej wpłaty z zysku NBP do budżetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl