SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MinFin pracuje nad obniżką prognozy PKB na 2009 r., deficyt budżetowy bez zmian

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad obniżką zapisanej w projekcie przyszłorocznego budżetu prognozy wzrostu PKB do poziomu 3,5-4,5% z 4,8%, poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Minister ponownie zadeklarował, że deficyt budżetu centralnego pozostanie na niezmienionym poziomie 18,2 mld zł.

MinFin pracuje nad obniżką prognozy PKB na 2009 r., deficyt
budżetowy bez zmian

"Bardzo ostrożnie śledzimy to, co się dzieje. Nasza gospodarka nie jest wyspą i to, co się dzieje, szczególnie w Europie Zachodniej, będzie miało wpływ na Polskę" - powiedział Rostowski z wieczornym programie "Kropka nad i" w TVN24.

Wcześniej wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska powiedziała, że nowa prognoza, która ma zostać ogłoszona podczas II czytania budżeto w Sejmie 3 grudnia, będzie zawierała się w przedziale 3,5-4,5%.

"Jednak gdyby miało to być 4,5%, to nie warto by było nic zmieniać" - powiedział Rostowski.

Szef resortu finansów ponownie zapewnił, że autopoprawka do ustawy budżetowej nie będzie dotyczyć poziomu deficytu budżetu centralnego.

"Jakiekolwiek zwiększenie deficytu mogłoby być natychmiast zżarte wzrostem kosztów obsługi zadłużenia. Więc to zupełnie bez sensu: zrobić coś, co by było sygnałem dla naszych wierzycieli, że nie jesteśmy odpowiedzialni, że nie mamy determinacji utrzymywać zdrowych finansów publicznych" - tłumaczył Rostowski.

Rząd zaplanował w budżecie na 2009 r. wzrost gospodarczy na poziomie 4,8%. Jest to najbardziej optymistyczna ze wszystkich prognoz zarówno ważnych ośrodków badawczych, jak i analityków bankowych. W opublikowanej w czwartek projekcji inflacji Narodowy Bank Polski (NBP) szacuje przyszłoroczny wzrost na 2,8%, Bank Światowy w przedstawionej - na 4,0%, zaś agencja ratingowa Moody's - na 2,3%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MinFin pracuje nad obniżką prognozy PKB na 2009 r., deficyt budżetowy bez zmian

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl