SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury deklaruje pieniądze dla Polskiego Radia

5 mln zł - taką kwotę pomocy dla Polskiego Radia zadeklarowało w czwartek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warunkiem pomocy będzie jednak utrzymanie w strukturach radia zespołów artystycznych. Jest to światełko w tunelu - ocenił deklarację ministra prezes radia Jarosław Hasiński.

Minister kultury deklaruje pieniądze dla Polskiego Radia

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie uchyla się od możliwości udzielenia wsparcia dla istniejących zespołów muzycznych Polskiego Radia. Wysokość pomocy finansowej nie może jednak przekroczyć 5 mln PLN brutto. Finansowanie może odbywać się w ramach Programów Ministra, dotacji podmiotowej lub dotacji celowej" - oświadczył resort w  komunikacie.

Ministerstwo zastrzegło jednak, że "warunkiem otrzymania dotacji jest utrzymanie zespołów w strukturach Polskiego Radia".

"Zastrzeżenie to dotyczy przede wszystkim Orkiestry Symfonicznej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która jest tuż przed podpisaniem umowy na przyznane 131 mln PLN na budowę nowej siedziby. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej i zmiana organizatora mogłaby oznaczać utratę przyznanych środków" - oświadczyło ministerstwo.

"Uważam, że jest to jakieś światełko w tunelu, choć chcielibyśmy mieć oczywiście dużo więcej środków, tym bardziej, że pętla nam się zacieśnia" - powiedział prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński.

Według niego deklarowane przez ministerstwo pieniądze będą przekazywane w transzach, a pierwsza miałaby być wypłacona już w lutym. Ponadto z przewidzianej kwoty 2 mln zł miałyby być bezpośrednio przeznaczone dla Programu II.

Odnosząc się do stawianych przez ministerstwo warunków, Hasiński powiedział, że do rozmów w sprawie NOSPR radio powróci po Wielkanocy i wtedy zdecyduje o ewentualnym wycofaniu decyzji o wypowiedzeniu umowy o jej finansowanie.

Trwają też rozmowy w sprawie finansowania pozostałych zespołów artystycznych. Rozważana jest m.in. koncepcja, by Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" została wpisana do rejestru ministra kultury jako Narodowa Instytucja Kultury.

W ostatnich tygodniach zarząd Polskiego Radia alarmuje, że na skutek spadających wpływów z abonamentu sytuacja finansowa spółki stała się "dramatyczna". Zarząd poprosił ministra kultury o wsparcie projektów kulturalnych, ministra spraw zagranicznych o zwiększenie poziomu finansowania dla Polskiego Radia dla Zagranicy, ministrów: obrony narodowej, Skarbu Państwa oraz spraw wewnętrznych i administracji o powiększenie środków finansowych na realizację zadań o charakterze państwowym, a ministra Skarbu Państwa o zwiększenie kapitału zakładowego.

Z kolei władzom samorządowym Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski radio zaproponowało, by przejęły od niego finansowanie: Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Polskie Radio oświadczyło też, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania.

Spółka apelowała też do Narodowego Archiwum Cyfrowego, Dyrekcji Archiwów Państwowych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie dla swojego archiwum, a do ministrów: rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o pieniądze na audycje o powszechnym spisie rolnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister kultury deklaruje pieniądze dla Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl