SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ministerstwo nie lubi internautów

Ministerstwo Finansów nie widzi możliwości spełnienia apelów klubów PiS i PO o utrzymanie siedmioprocentowej stawki VAT na usługi internetowe i wstrzymanie tym samym wprowadzenia na te usługi stawki 22 proc.

Ministerstwo Finansów nie widzi możliwości spełnienia apelów klubów PiS i PO o utrzymanie siedmioprocentowej stawki VAT na usługi internetowe i wstrzymanie tym samym wprowadzenia na te usługi stawki 22 proc. Przeciwko spodziewanej podwyżce z 7 do 22 proc. podatku od towarów i usług (VAT) na tzw. wąskopasmowe usługi internetowe zaprotestowały dwa kluby poselskie: Prawo i Sprawiedliwość we wtorek i Platforma Obywatelska w czwartek.

Zdaniem posłów PO, podwyżka VAT na usługi internetowe spowoduje wzrost kosztów ponoszonych przez klienta o blisko 180 zł rocznie. Na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie posłowie PO - Jan Rokita oraz Tadeusz Jarmuziewicz - zaprezentowali apel swojej partii, zaadresowany do polskich internautów. Przedstawiciele PO zwrócili uwagę, że dla typowego polskiego użytkownika internetu taka podwyżka jest na tyle istotna, że może zahamować rozwój internetu w Polsce. Posłowie PO chcą, by internet był dostępny również dla ludzi młodych i niezamożnych.

"Prosimy wszystkich internautów w Polsce, ażeby rządowi Millera i premierowi Hausnerowi w tej sprawie nie dali chwili spoczynku" - apelował Rokita. W myśl apelu Platformy siedmioprocentowa stawka VAT-u miałaby zastosowanie dla wszystkich użytkowników tzw. wąskiego pasma, niezależnie od tego, czy jest to klient indywidualny, przedsiębiorstwo, organizacja bądź instytucja.

Z bardzo podobną inicjatywą wystąpił we wtorek Klub Prawo i Sprawiedliwość. "W zakresie usług internetowych Polska jest daleko w tyle za innymi krajami UE, dlatego uważamy, że konieczne jest utrzymanie 7 proc. stawki VAT na połączenia internetowe. Złożymy poprawkę do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT" - zapowiedział wówczas Kazimierz Marcinkiewicz (PiS).

Sprawą zainteresował się minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber. Jak poinformował w czwartkowym komunikacie, wraz z ministrem infrastruktury zwrócił się do szefa resortu finansów o znalezienie takich instrumentów finansowych, które zminimalizują lub zlikwidują negatywne skutki przewidywanej podwyżki cen dostępu do internetu. Wiąże się to z podwyżką z 7 do 22 proc. podatku VAT na usługi internetowe.

"Obecnie trwają dyskusje nad wprowadzeniem rozwiązań, które pozwoliłyby na wyeliminowanie skutków podwyżki VAT. Ich wprowadzenie wymaga wnikliwych analiz prawnych i finansowych, a także konsultacji z operatorami telekomunikacyjnymi" - głosi komunikat.

Minister Kleiber poinformował również, że wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z propozycją powołania zespołu międzyresortowego, którego zadaniem byłoby opracowanie założeń tych rozwiązań.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiktor Krzyżanowski poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie, że Unia Europejska nie przewiduje innych stawek na usługi internetowe niż stawki podstawowe podatku VAT. "W związku z tym przystosowujemy się do tego, wprowadzając od 1 maja przyszłego roku VAT na połączenia z internetem. Podstawowa stawka VAT wynosi w Polsce 22 proc." - poinformował rzecznik prasowy MF.

"Pozostaje jeszcze kwestia ceny dostępu do internetu i pytanie, co tak naprawdę tę cenę kształtuje. Naszym zdaniem cenę tę kształtuje polityka cenowa operatorów" - powiedział Krzyżanowski.

Krzyżanowski dostarczył dziennikarzom zestawienie pokazujące koszt 40 godzin połączenia w godzinach szczytu z internetem. Polska w tym zestawieniu jest na piątym miejscu, wyprzedzając Szwecję, Szwajcarię, Włochy i Japonię.

Dostęp wąskopasmowy jest to najbardziej masowa forma korzystania z internetu. Użytkownik korzysta z telefonicznej sieci publicznej za pośrednictwem modemu. Usługi tego typu są obecnie masowo oferowane przez dostawców, w tym Telekomunikację Polską.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ministerstwo nie lubi internautów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl