SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Młode kobiety zmieniają oblicze polskiej wsi

Polska wieś staje się coraz bardziej przedsiębiorcza, nowoczesna i europejska.

Motorem tych zmian są młode, wiejskie kobiety  -  tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą IQS  and QUANT Group wiosną i latem tego roku.

Wieś należy do  największych beneficjentów wejścia Polski do Unii Europejskiej -bezpośrednie dotacje oraz otwarcie rynków europejskich dla polskich produktów rolnych wpłynęły na bogacenie się  mieszkańców wsi. Wiosną i latem bieżącego roku agencja IQS and QUANT Group zrealizowała  projekt badawczy, mający określić nowe szanse, jakie rodzą się na polskiej wsi. Wieś okazała się jednym z najdynamiczniej zmieniających się środowisk społecznych w Polsce.

Z badań IQS and QUANT Group wynika, że tradycyjna wieś kojarzona z zacofaniem cywilizacyjnym  i skansenem kulturowym odchodzi w przeszłość. Dziś na polskiej wsi jedynie co siódma osoba w wieku powyżej 15 lat utrzymuje się z rolnictwa, standard wyposażenia gospodarstw domowych nie odbiega znacząco od miejskie-go, a ponad połowa młodych ludzi wybiera się na studia.  O tym, że polska wieś staje się coraz atrakcyjniejsza świadczą statystyki - od 2000 roku więcej osób przenosi się z miast na wieś, niż odwrotnie.

Grupą najbardziej dynamiczną okazały się młode kobiety. Mieszkanki wsi przechodzą podobną ewolucję, jak w połowie lat 90-tych kobiety w mieście: później wychodzą za mąż, później rodzą dzieci, mają ambicje związane z wykształceniem i karierą. Chcą żyć nowocześnie. Inspirują swoje rodziny do podejmowania wysiłku i znajdują szanse na poprawę bytu. Mają plany, marzenia, ambicje i nie boją się ich realizować. O ich sile świadczy m.in. to, że zarządzają większością sołectw w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że dziś to kobiety są motorem zachodzących na wsi zmian, mężczyznom pozostaje zaś realizować ich plany.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Młode kobiety zmieniają oblicze polskiej wsi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl