SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniejsza podwyżka gazu

PGNiG ponownie skorygowało proponowaną podwyżkę cen gazu do 4,9% z 8%.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ponownie skorygowało swój wniosek o podwyżkę cen gazu dla odbiorów hurtowych. Obecnie spółka chce, żeby od 1 września 2006 roku taryfa wzrosła o 4,9% zamiast o 8,0%, jak wnioskowało wcześniej, poinformowało PGNiG w komunikacie w środę.

„Ograniczenie skali wnioskowanej podwyżki do 4,9% wynika ze znacznego umocnienia złotówki w stosunku do dolara w ostatnim miesiącu. Obecnie notowania dolara są o ok. 5% niższe niż w chwili składania wniosku taryfowego 14 lipca 2006 r.”- czytamy w komunikacie

Spółka przypomniała, że cena zakupu gazu w najważniejszych kontraktach importowych jest wyrażona w dolarach. „Tym samym, każde umocnienie złotówki względem dolara pozwala ograniczyć skalę planowanych podwyżek”- wyjaśnia firma.

PGNiG podało, że wnioskuje o korektę cen gazu o 4,9% ponieważ obecnie prowadzi podstawową działalność, czyli obrót gazem ze stratą. „Po raz ostatni PGNiG zdołało zrealizować dodatnią marżę na obrocie gazem wysokometanowym w I kwartale 2005 r.”- podkreśla spółka w komunikacie.

Według firmy, w konsekwencji wprowadzenia zmiany taryfy PGNiG o 4,9%, rachunki za gaz dla odbiorców końcowych wzrosłyby miesięcznie średnio o ok. 2,1% (40 groszy) – dla odbiorców wykorzystujących gaz do gotowania, o ok. 2,6% (1,68 zł) – dla odbiorców wykorzystujących gaz do gotowania i podgrzewania wody, a o ok. 3,0% (6,86 zł) - w przypadku odbiorców korzystających z gazu do gotowania, podgrzewania wody i ogrzewania domów i mieszkań.

PGNiG skorygowało już raz - 4 sierpnia 2006 r.- wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie zmiany obecnie obowiązującej taryfy od początku września dla odbiorców hurtowych złożony 14 lipca 2006 r.

W ramach korekty wniosku nastąpiło wówczas ograniczenie skali planowanej podwyżki hurtowych cen gazu z 10,2% do 8,0%.

Na początku lipca PGNiG odwołało się od decyzji prezesa URE, który odmówił zatwierdzenia nowej, wyższej o 12% taryfy cen gazu dla odbiorców hurtowych, która miała obowiązywać od początku lipca.

PGNiG we wniosku złożonym do prezesa URE w dniu 10 maja br. wnioskowało o skorygowanie taryfy o 12% między innymi ze względu na znaczny wzrost kosztów zakupu gazu z importu (o 4,13%) oraz wyższy koszt zakupu walut (wzrost kursów walut o 8,4%), w których dokonywane są rozliczenia kontraktowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mniejsza podwyżka gazu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl