SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mokrosińska: lustracja dziennikarzy potrzebna

Lustracja środowiska dziennikarskiego jest potrzebna, ale nie w formie zaproponowanej przez ustawę lustracyjną.

Powiedziała po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przewodnicząca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że kilkadziesiąt przepisów ustawy lustracyjnej jest niezgodnych z konstytucją; chodzi m.in. o objęcie lustracją ogółu dziennikarzy.

Mokrosińska powiedziała, że podtrzymuje stanowisko Stowarzyszenia o potrzebie lustracji całego środowiska dziennikarskiego. - Krytykując pewne rozwiązania, które były w tej ustawie, jednocześnie opowiedzieliśmy się za lustracją dziennikarzy - dodała.
 
15 stycznia 2005 r. zjazd SDP przyjął uchwałę o lustracji dziennikarzy i pracowników mediów. Poparł w niej objęcie ustawą lustracyjną wszystkich czynnych zawodowo dziennikarzy oraz innych pracowników środków społecznego przekazu.

- Chodzi o to, aby osoby będące w przeszłości funkcjonariuszami, pracownikami i współpracownikami, ujawniły w imię transparentności życia publicznego ten fakt - powiedziała szefowa SDP.

Jej zdaniem rezygnacja z lustracji dziennikarzy może doprowadzić do utraty wiarygodności. - Transparentność w środowisku dziennikarskim jest potrzebna. Nie wiem czy środowisko nie powinno samo wystąpić o lustrację, właśnie dla tej wiarygodności i transparentności - podkreśliła.

- Nasze stanowisko jest zgodne z tym, co już kiedyś orzekł Trybunał Konstytucyjny. Oczekuję, że w uzasadnieniu znajdzie się odwołanie do tego - dodała szefowa SDP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mokrosińska: lustracja dziennikarzy potrzebna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl