SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Moody's: Rozwój instytucjonalny i gospodarka wspiera rating A2 Polski

Rating suwerenny Polskich obligacji, na poziomie A2, jest wspierany przez dobrą sytuację w polskiej gospodarce oraz silnie rozwinięty system instytucji, napisała agencja ratingowa Moody's Investors Service w corocznym raporcie na temat Polski. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna, choć agencja wyraziła obawy związane z narastającym deficytem fiskalnym i pogarszającym się wskaźnikiem długu publicznego, co jest efektem globalnego kryzysu.

"Polska gospodarka wielokrotnie wykazała się odpornością w czasie globalnego kryzysu gospodarczego" - powiedział Kenneth Orchard, wiceprezes i starszy analityk w dziale ratingów suwerennych, cytowany w komunikacie.

"Po wzroście o 5% w 2008 r., realny wzrost PKB wyniesie ponad 1% w 2009 r., co sprawi, że Polska będzie jedynym krajem w UE, któremu uda się uniknąć recesji" - dodał.

Orchard podkreśla, że "ograniczone" reformy strukturalne poprawiły stabilność polityki fiskalnej, pomimo pewnych zawirowań w otoczeniu politycznym, natomiast "zdyscyplinowana" polityka pieniężna pozwolił utrzymać inflację pod kontrolą.

Moody's zaznacza jednak, że sytuacja fiskalna Polski uległa znacznemu pogorszeniu, przy jednoczesnym wzroście wskaźników długu.

"Jednakże te obawy po części łagodzi korzystny kurs walutowy oraz struktura zapadalności długu, jak również wsparcie ze strony lokalnych rynków kapitałowych, które są naturalnym nabywcą rządowych papierów wartościowych" - powiedział Orchard.

Polska gospodarka jest w mniejszym stopniu niż inne kraje regionu zależna od zewnętrznego kapitału dłużnego, podkreśla też agencja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Moody's: Rozwój instytucjonalny i gospodarka wspiera rating A2 Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl