SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MP3 ma dziesięć lat

14 lipca 1995 badacze z Fraunhofer Institute wybrali rozszerzenie 'mp3' jako nazwę dla nowego standardu kodowania dźwięku.

Wcześniejsze, oficjalne określenie tego formatu, wynikające z zapisów w dokumentach patentowych, to ISO/IEC11172-3 "MPEG Audio Layer 3". Wzorzec standardu zatwierdzono już w roku 1992, jednak dopiero 3 lata później MP3 – nazwa, która stała się jednym z synonimów cyfrowej rewolucji – została wyłoniona w wewnętrznym głosowaniu przeprowadzonym, przez badaczy Fraunhofer Institute. Nad algorytmem kompresji przez kilka lat pracował zespół liczący nawet do 40 naukowców.

Co ciekawe, w roku 1992 standard wyraźnie „wyprzedzał swoje czasy” – technologia nie zainteresowała producentów elektroniki, wydawała się bowiem zbyt skomplikowana, by stosować ją na skalę masową. Dziś wokół MP3 funkcjonuje ogromny rynek, jeden z najważniejszych w branży elektronicznej, dynamicznie rozwija się także rynek muzyki sprzedawanej w tym formacie. MP3 to jednak chyba przede wszystkim format, który – umożliwiając przesyłanie muzyki dobrej jakości przez internet – rzucił wyzwanie tradycyjnym modelom dystrybucji materiałów audiowizualnych. A w tej sferze zmiany nie dokonują się tak szybko, jak na płaszczyźnie technicznej. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MP3 ma dziesięć lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl