SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MSP chce kontynuować prywatyzację PKO BP w perspektywie 2-3 lat

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce kontynuować prywatyzację PKO Banku Polskiego w ramach opracowywanego właśnie czteroletniego planu i nie wyklucza, że kolejne oferty akcji banku pojawią się na GPW w perspektywie 2-3 lat, wynika z wtorkowych wypowiedzi wiceministra skarbu Michała Chyczewskiego.

MSP chce kontynuować prywatyzację PKO BP w perspektywie 2-3 lat

"Jeżeli chodzi o PKO BP, będziemy chcieli pogłębić prywatyzację tego banku i to będzie nasze główne zadanie na najbliższe prawdopodobnie 2-3 lata" - powiedział Chyczewski w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

Kilka dni temu minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał, że rząd rozważa kontynuację prywatyzacji PKO BP przez giełdę, ale nie chciał mówić o terminach.

"Jeszcze nie zakładałbym, czy będzie to w przyszłym roku, za dwa lata czy za trzy lata. Przygotujemy czteroletni plan prywatyzacyjny i na pewno prywatyzacja PKO BP będzie elementem tego planu. Natomiast zanim ten plan powstanie, nie chciałbym składać jasnych deklaracji, ale na pewno kolejne emisje akcji PKO BP są możliwe" - powiedział też Chyczewski.

Wcześniej przedstawiciele Platformy Obywatelskiej (PO) nie wykluczali obniżenia udziałów Skarbu Państwa w PKO BP do poniżej 50% z obecnych 51,49%, co wymagałoby jednak zmiany odpowiednich regulacji prawnych.

Chyczewski odniósł się także do zaproponowanej przez poprzedni rząd koncepcji połączenia PKO BP i PZU.

"Myślę, że w pewnej perspektywie takie połączenie byłoby realne, ale to nie jest element strategii, którą będzie realizował obecny minister skarbu. Jeżeli chodzi o PZU, to trzeba rozwiązać konflikt z Eureko, bo dopóki ten konflikt nie będzie rozwiązany, jakiekolwiek spekulacje co do przyszłości PZU pozostałyby tylko i wyłącznie spekulacjami" - powiedział wiceminister.

W poniedziałek Sąd Apelacyjny w Brukseli odrzucił wniosek Polski o unieważnienie decyzji Trybunału Arbitrażowego w Londynie, który w 2005 roku nakazał przekazać kontrolę nad PZU na rzecz Eureko.

Obecnie Eureko ma 33% minus jedna akcja PZU - m.in. przejęło walory zakupione przez Bank Millennium - i od dawna domaga się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku. Skarb Państwa ma wciąż 55% akcji największego polskiego ubezpieczyciela.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP chce kontynuować prywatyzację PKO BP w perspektywie 2-3 lat

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl