SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP dopuszcza inwestorów branżowych w energetyce

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dopuszcza za 2-3 lata udziałinwestorów branżowych w kolejnych etapach prywatyzacji spółekenergetycznych, wynika z wypowiedzi wiceministra skarbuodpowiedzialnego za energetykę, Jana Burego dla agencji ISB.

"Sieci i operator pozostaną własnością Skarbu Państwa i tu niema dyskusji, natomiast co do energetyki, która potrzebuje ogromnychpieniędzy na inwestycje ekologiczne, na modernizacje i na nowemoce, bez inwestorów branżowych raczej się nie obędzie" -powiedział Bury w wywiadzie dla ISB.

Według niego, zasadne jest pytanie, czy SP sprzeda ze swojejpuli 20-30% akcji dla inwestorów branżowych, którzy wniosątechnologie i pieniądze i zachowa 51%, czy też za 2-3 lata pojawisię pomysł, aby dopuścić inwestorów zewnętrznych "głębiej".

"Może to będą inwestorzy branżowi w określonej puli, a może będąto inwestorzy giełdowi rozproszeni" - dodał.

Ze słów ministra wynika, że na dziś nie ma decyzji w sprawiedalszych etapów prywatyzacji spółek energetycznych, po emisjachpodwyższeniowych przez giełdę i to zarówno w przypadku PGE i Enei,ale też Taurona i Energi, które mają być gotowe do debiutu na GPW w2009 roku.

Wiceminister zastrzegł jednak, że w przypadku dwóch ostatnichspółek, decyzja może być zmieniona, jeśli okaże się, że ścieżkagiełdowa, sprawdzona przez Eneę i PGE, nie jest najlepsza drogą dlaspółek energetycznych i trzeba szukać innych dróg rozwoju.

"Nie planujemy natomiast dołączenia Taurona i Energi doistniejących grup [PGE i Enei - przyp. ISB]" - powiedział.Podkreślił, że SP nie chce budować bowiem silnego monopolu, aby narynku funkcjonowała konkurencja.

  • Więcej informacji:
  • MSP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP dopuszcza inwestorów branżowych w energetyce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl