SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP: Przychody brutto z prywatyzacji wyniosły 2,3 mld zł po 9 miesiącach

Przychody brutto z prywatyzacji w ciągu dziewięciu miesięcy 2005 roku wyniosły 2.307 mln zł, czyli stanowiły 40,7% rocznego planu.

Dowiedziała się agencja ISB w poniedziałek w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP).

W czasie dziewięciu miesięcy do budżetu trafiło natomiast 1.696 mln zł, czyli ponad 38% planowanej na 2005 rok kwoty, poinformował resort skarbu.

Od początku roku do końca września, ze sprzedaży akcji i udziałów inwestorom w spółkach, czyli prywatyzacji pośredniej resort uzyskał 1.910 mln zł. Z prywatyzacji bezpośredniej Skarb Państwa uzyskał natomiast 177 mln zł.

Największą transakcją prywatyzacyjną po trzech kwartałach jest sprzedaż przez Skarb Państwa akcji Zespołu Elektrociepłowni w Łodzi za 900 mln zł.

Istotnymi pod względem przychodów sprzedażami były transakcje zbycia części akcji Polmosu Białystok za prawie 614 mln zł, walorów Impexmetalu firmie Boryszew za 192,5 mln zł oraz sprzedaż w drodze oferty publicznej 85% akcji Zelmera – za 169,0 mln zł.

Plan MSP na 2005 rok, zapisany w ustawie budżetowej, przewiduje uzyskanie z prywatyzacji 5.668 mln zł brutto, z czego do budżetu państwa ma trafić 4.439 mln zł.

Resort skarbu szacował w lipcu, że przychody brutto z prywatyzacji w 2005 roku wyniosą 4,6 mld zł, czyli o 1,1 mld zł mniej niż zakłada ustawa budżetowa.

Otrzymane ze spółek dywidendy, które mają wynieść ponad 1,9 mld zł, czyli o 1,4 mld zł więcej niż planowano, pozwolą jednak na zasilenie budżetu zgodnie z planem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MSP: Przychody brutto z prywatyzacji wyniosły 2,3 mld zł po 9 miesiącach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl